Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Maďarská centrálna banka plánuje nové opatrenia

Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew

Cieľom nových opatrení bude stlačiť výnosy zo štátnych dlhopisov smerom k nule.

Maďarská centrálna banka v budúcom roku plánuje zvýšiť objemy nákupov štátnych dlhopisov v rámci svojho existujúceho programu. Nové dôležité opatrenia, ktorých cieľom je stlačiť výnosy z dlhopisov smerom k nule, banka oznámi začiatkom roka, uviedol v piatok viceguvernér Marton Nagy.

Dôležitý bude aj kurz forintu
S priamymi nákupmi vládneho dlhu na sekundárnych trhoch podľa neho centrálna banka nepočíta. Ako ďalej uviedol, základnú úrokovú sadbu chce banka udržať na existujúcej úrovni 1,35 %. Pri rozhodovaní o menovej politike má tiež prihliadať na výmenný kurz maďarského forintu, nemieni ho však priamo ovplyvňovať.

Sadzby banka tento týždeň nemenila
Maďarská centrálna banka tento týždeň ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 1,35 %. Krok sa všeobecne očakával aj vďaka opakovaným vyjadreniam predstaviteľov banky, podľa ktorých bude efektívnejšie podporiť oživenie ekonomiky cielenými nekonvenčnými opatreniami než ďalším znížením sadzieb. Cyklus uvoľňovania menovej politiky banka ukončila v júli, kedy základnú úrokovú sadzbu znížila na súčasnú úroveň. Minulý mesiac banka predĺžila do budúceho roku svoj program, ktorý má komerčné banky motivovať, aby zvýšili ponuku úverov pre firmy.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 18. decembra 2015 9:39Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...