Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľudovít Ódor
Ľudovít Ódor. Zdroj: Slovenská sporiteľňa
13. decembra 2017 18:04 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Ľudovít Ódor by mal byť novým viceguvernérom NBS

Nomináciu musí ešte schváliť parlament a nového viceguvernéra následne vymenovať prezident.

Novým viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) by sa mal stať Ľudovít Ódor. Známy ekonóm, ktorý doteraz pôsobil v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), bude na post viceguvernéra centrálnej banky nominovaný na základe stredajšieho rozhodnutia vlády. Návrh kabinetu musí ešte prejsť parlamentom. Vo finále viceguvernérov centrálnej banky vymenúva na návrh vlády schválený parlamentom prezident SR.

Dva voľné posty viceguvernérov

Ódor by tak mal obsadiť jeden z dvoch voľných postov viceguvernéra NBS. Centrálna banka už dlhšie obdobie pôsobila iba s jedným viceguvernérom. Jánovi Tóthovi však skončilo päťročné funkčné obdobie začiatkom novembra tohto roku. Odvtedy banková rada centrálnej banky pozostáva iba z guvernéra Jozefa Makúcha a ďalších troch riadnych členov.

„Vzhľadom na to, že je nevyhnutné plynule zabezpečovať plnenie všetkých funkcií a úloh Národnej banky Slovenska, ktoré jej vyplývajú zo zákona o NBS v znení neskorších predpisov, je potrebné doplniť neúplný počet členov bankovej rady,“ uvádza sa vo vládnom návrhu na vymenovanie nového viceguvernéra.

Ľudovít Ódor je členom rozpočtovej rady od júna 2012. Päťročné funkčné obdobie v tejto funkcii mu oficiálne uplynulo v júni tohto roku, svoj post však zastáva naďalej kvôli absencii ďalšieho člena RRZ. Predtým pôsobil v rôznych analytických funkciách v komerčnom sektore, viedol aj Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR. Zastával tiež funkciu člena bankovej rady NBS a radil premiérke a ministrovi financií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame