Ľudia stále prevádzajú na štát aj hodnotné akcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
BCPB obchodovanie
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Podľa spoločnosti Dlhopis v rámci bezodplatných prevodov akcií na štát ľudia stále zadávajú aj prevody akcií firiem ako Slovnaft, VÚB banka, Zentiva či Allianz.

Vlastníci cenných papierov v rámci bezodplatných prevodov cenných papierov na štát aj v súčasnosti zadávajú prevody akcií, ktoré majú neraz zaujímavú hodnotu. Potvrdzujú to údaje spoločnosti Dlhopis, o.c.p., podľa ktorých len v decembri minulého roka chceli občania týmto spôsobom darovať štátu akcie v celkovej hodnote takmer 50 tis. eur. Ako upozorňuje spoločnosť, prichádzajú takto nielen o vlastné peniaze, ktoré by mohli získať predajom hodnotných akcií, ale aj o možné dividendy. Išlo o akcie firiem Slovnaft, VÚB banka, Zentiva, Allianz a ďalších, ktorých hodnota sa pohybovala v rozmedzí od 450 do 1 600 eur.

Vlastníci budú upozornení
Hoci spoločnosť Dlhopis, o.c.p. hodnotu prevádzaných akcií nezisťuje, rozhodla sa v prípade zadaných prevodov s evidentne hodnotnými akciami, predávajúcich upozorňovať, aby dôkladne zvážili, či chcú svoje akcie previesť na štát. Ak tak totiž urobia, často to následne spôsobí komplikácie aj samotnej spoločnosti Dlhopis, o.c.p., ktorá tieto bezodplatné prevody realizuje. „Pre našu spoločnosť tieto žiadosti prinášajú okrem väčšej prácnosti aj riziká reklamácií a žiadosti o spätný prevod akcií,“ vysvetľuje generálny riaditeľ firmy Miloslav Michalík.

Zmluva sa bude dať aj stornovať
Ak teda Dlhopis, o.c.p. zistí, že občan chce previesť hodnotné cenné papiere, kontaktuje ho písomne aj telefonicky a požiada o písomný súhlas, že aj napriek hodnote chce svoje akcie previesť na štát. Okrem toho mu firma umožní zmluvu stornovať a cenné papiere si ponechať alebo predať.

Prevody využili už tisíce občanov
Prípady prevodov hodnotných cenných papierov sa objavujú už od začiatku spustenia možnosti bezodplatných prevodov akcií na štát. Tá bola umožnená vzhľadom na vysoký počet účtov s bezcennými akciami, za ktoré museli ľudia platiť poplatky. Pokiaľ občania zistia, že ich cenné papiere nemajú pre nich hodnotu, môžu ich do 30. júna tohto roka previesť bezodplatne  na štát. Od roku 2009, kedy sa možnosť prevodov začala, do konca roka 2015 využilo možnosť bezodplatného prevodu cenných papierov na štát celkovo 519 227 občanov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia