Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro mince peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
25. mája 2018 10:44 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Ľudia na Slovensku robia na štát tento rok o desať dní kratšie ako vlani

Deň daňovej slobody vypočítala Nadácia F. A. Hayeka tento rok na 25. mája. Medziročné zlepšenie je však podľa analytikov nadácie do značnej miery ovplyvnené dynamickým rastom hospodárstva a pozitívnym vývojom na trhu práce, čo sa v prípade krízy môže otočiť.

Ľudia na Slovensku pracujú tento rok na štát o desať dní kratšie ako vlani. Vyplýva to z analýzy verejných výdavkov a daňového a príspevkového zaťaženia na Slovensku pre rok 2018 Nadácie F. A. Hayeka. Deň daňovej slobody tak v roku 2018 pripadá na 25. mája, čo znamená, že daňovníci odpracovali 144 dní, kým splatili svoj tohtoročný účet za chod štátu. Zároveň ide o najskorší termín dňa daňovej slobody od roku 2008, kedy bol zaznamenaný vôbec najlepší výsledok, a to 22. máj.

Výsledok je dočasný

Podľa Tomáša Púchleho z Nadácie F.A. Hayeka je však tohtoročný výsledok do významnej miery dočasný a je s ním spojených viacero otáznikov. Výrazne mu totiž pomohol dynamický rast hospodárstva, ktorý ovplyvnil dva z troch kľúčových faktorov tohtoročného zlepšenia. Prvým faktorom je samotný rast ekonomiky, ktorý je rýchlejší ako verejné výdavky. „Výsledkom je relatívne nižšia miera prerozdeľovania v ekonomike ako vlani,“ uviedol na piatkovej tlačovej konferencii Púchly.

Druhým faktorom súvisiacim s pozitívnym vývojom ekonomiky je zlepšovanie na trhu práce, keď je nezamestnanosť na historicky najnižších úrovniach a niekoľko rokov po sebe významne rastú mzdy. Viac pracujúcich tak platí vyššie odvody a zároveň štát potrebuje menej prostriedkov na krytie deficitu dôchodkového poistenia. Podľa Púchleho aj v tomto prípade však hrozí riziko, že v prípade krízy sa situácia na trhu práce zhorší a štát bude musieť opäť zvyšovať výdavky v sociálnej oblasti. Ako tretí dôvod označili analytici z Nadácie F. A. Hayeka neschopnosť Slovenska čerpať eurofondy.

Skrátenie obdobia platenia daní a príspevkov daňovníkov na štát sa tak podľa analýzy podarilo dosiahnuť napriek tomu, že daňové a odvodové zaťaženie priemerného zamestnanca narástlo. Podľa prepočtov nadácie zostane pracujúcim približne 47 centov z jedného eura, ktoré zamestnávateľ zaplatí za ich prácu. Viac ako polovica tak smeruje na poistné odvody a dane. „Dlhodobo sa tento stav výraznejšie nemení. Od konca krízy však môžeme pozorovať stabilný trend pozvoľného navyšovania celkového daňovo-odvodového bremena,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka.

O výpočte

Nadácia F. A. Hayeka vyhlasuje deň daňovej slobody každoročne od roku 1999. Hlavný výpočet predstavuje podiel konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte v danom roku. Toto číslo sa následne premieta na počet dní, ktoré musia ľudia odpracovať, aby takpovediac splatili ročný účet za chod štátu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame