Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie
Ilustračné foto, pixabay.com
13. novembra 2018 10:48 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

ĽS Naše Slovensko navrhuje zvýšenie štátnej prémie v stavebnom sporení

Maximálnu štátnu prémiu pri stavebnom sporení poslanci za ĽS Naše Slovensko navrhujú v sume 500 eur ročne, navrhujú zároveň zvýšiť príjmovú hranicu pre poberanie štátneho príspevku.

Slovenské rodiny by sa mali zo strany štátu viac podporovať. Preto sa poslanci zo strany ĽS Naše Slovensko rozhodli na najbližšiu parlamentnú schôdzu predložiť novelu zákona o stavebnom sporení. Navrhujú rast minimálnej výšky štátnej prémie a zvýšiť by sa mala podľa nich aj maximálna príjmová hranica pre poberanie dotácie. Stavebné sporenie je totiž v súčasnosti podľa predkladateľov veľmi neatraktívne.

Oživenie stavebného sporenia

Od nového roka pre nových sporiteľov platia zmeny, ktoré poslanci v parlamente schválili tento rok v septembri. Spodná hranica percentuálnej výšky štátnej prémie sa od januára zníži z 5 % na 2,5 % z ročného vkladu. Maximálna suma štátnej prémie sa zaokrúhli z pôvodnej sumy 66,39 eura na 70 eur ročne. Vláda svojou novelou podľa poslanca NR SR za ĽS Naše Slovensko Milana Uhríka pochovala stavebné sporenie. ”Chceme vrátiť naspäť život do systému stavebného sporenia,” povedal na utorkovej tlačovej konferencii Uhrík.

ĽS Naše Slovensko preto navrhuje zvýšiť minimálnu výšku štátnej prémie na 10 % z ročného vkladu, v peňažnom vyjadrení by to bola maximálne suma 500 eur ročne. “To znamená, že človek, keď si našetrí 3 tis. eur ročne, tak dostane štátnu prémiu 300 eur ročne, keď 5 tis. eur, tak dostane 500 eur, ale keď 10 tis. eur, tak dostane stále len tých 500 eur,” uviedol Uhrík. Slovensko by podľa Uhríka malo podporovať rozvoj bývania pre mladé rodiny a zodpovedné finančné nástroje, medzi ktoré podľa neho hypotéky nepatria. Za zodpovedný finančný nástroj považuje práve stavebné sporenie.

Zmeny v hranici príjmu

Septembrovým hlasovaním zároveň v parlamente prešlo, že štátna prémia sa bude v budúcom roku vyplácať plnoletým novým klientom iba v prípade, ak ich priemerný mesačný príjem vypočítaný zo zdaniteľných príjmov za kalendárny rok neprekročí 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve SR. Strana ĽS Naše Slovensko navrhuje zvýšiť maximálnu príjmovú hranicu pre poberanie štátneho príspevku z 1,3-násobku priemernej nominálnej mzdy na 1,5-násobok.

Novela zákona o stavebnom sporení by v prípade jej schválenia mala účinnosť od 1. marca 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame