Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf rast
Ilustračné foto. renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net
4. júna 2015 15:32 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Lízingový trh za prvý kvartál medziročne vzrástol o 15 %

Počet nových zmlúv sa za toto obdobie medziročne zvýšil o 17 % na vyše 20 tisíc.

Lízingový trh v prvom štvrťroku tohto roka rástol. Obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom členov Asociácie leasingových spoločností (ALS) SR totiž počas prvých troch mesiacov tohto roka stúpla o 15 % na 465 mil. eur. Počet nových zmlúv sa za toto obdobie medziročne zvýšil o 17 % na vyše 20 tisíc. Ťahúňom trhu bolo podľa vyjadrení asociácie financovanie nákladných vozidiel, no silný rast predviedli aj osobné a úžitkové automobily, ako aj stroje a zariadenia.

„Rast lízingového trhu o sedminu, ťahaný až štvrtinovým nárastom financovania nákladných vozidiel a iba o niečo nižším v ostatných hlavných komoditách, je pre nás jednoznačne pozitívnym prekvapením. Pravdepodobne k tomu prispelo najmä celkové oživovanie európskej a následne aj slovenskej ekonomiky, podporené produkty predajcov áut, ako aj nižšie marže lízingových spoločností, ktoré sú výsledkom poklesu objemu ich opravných položiek, zaknihovaných v krízovom a pokrízovom období,“ uviedol predseda predstavenstva ALS SR Pavol Bojanovský.

Obratovo najsilnejšou komoditou na lízingovom trhu, aj vďaka výraznému zastúpeniu spotrebiteľov, zostáva financovanie automobilov do 3,5 tony, teda osobných a úžitkových áut. Nový objem financovania tu za prvé tri mesiace tohto roka dosiahol 254 mil. eur, čo bolo medziročne o 14 % viac. Nárast obratu bol ťahaný najmä firemným sektorom až so štvrtinovým rastom, zatiaľ čo financovanie áut pre spotrebiteľov poskočilo len o desatinu. Celkový počet nových zmlúv dosiahol takmer 17 tisíc. Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou zostalo financovanie nákladných vozidiel, s novým obratom vo výške 110 mil. eur a medziročným nárastom o 23 %.

Asociácia leasingových spoločností Slovenskej republiky vznikla v roku 1992 a združuje spoločnosti priamo sa zaoberajúce podnikaním alebo činnosťami súvisiacimi s dlhodobým prenájmom majetku. Členmi asociácie je v súčasnosti do 40 bankových, nezávislých alebo koncernových lízingových spoločností výrobcov vozidiel. Väčšina členov má univerzálne komoditné zameranie alebo sa orientuje iba na financovanie vozidiel. Asociácia je zapojená aj do medzinárodných štruktúr a to prostredníctvom svojho členstva v európskej federácii národných lízingových asociácií – organizácii Leaseurope.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame