Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
štatistika graf, kalkulačka
Ilustračné foto. Pong/FreeDigitalPhotos.net
10. septembra 2015 11:46 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Lízingový trh v prvom polroku rástol takmer o 17 %

Takto vysoký rast bol na lízingovom trhu naposledy ešte v predkrízovom období.

Lízingový trh v prvom polroku rástol. Obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom členov Asociácie leasingových spoločností SR dosiahla počas prvých šiestich mesiacov tohto roka 1,05 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o takmer 17 %. Takto vysoký rast bol na lízingovom trhu naposledy pozorovaný podľa vyjadrení asociácie ešte v predkrízovom období. „Trh sa postupne vracia do kondície, v ktorej bol pred krízou,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda predstavenstva lízingovej asociácie Pavol Bojanovský. „Čo sa týka ekonomiky ako celku a aj lízingového trhu, máme pozitívne očakávania,“ doplnil.

Z hlavných komodít bolo v prvom polroku najväčším ťahúňom trhu financovanie strojov a zariadení, ako aj vozidiel nad 3,5 tony, ktoré v druhom kvartáli zhodne vzrástli o pätinu. „Dynamika výrazného rastu lízingového trhu pokračovala aj v uplynulom štvrťroku, keď sa k stále rastúcej komodite nákladných a úžitkových áut pridal aj rast vo financovaní technológií. Dôvodmi sú rastúca slovenská i európska ekonomika a s tým spojené pozitívne očakávania do budúcnosti, ako aj lacné peniaze na trhu,“ povedal Bojanovský.

Dominantnou komoditou na trhu zostali aj v prvých šiestich mesiacoch tohto roka malé automobily do 3,5 tony. Financovanie osobných a úžitkových áut v prvom polroku dosiahlo sumu 551 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa vyjadrení asociácie predstavuje nárast o 12 %. Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou zostalo podľa asociácie financovanie nákladných vozidiel s obratom vo výške 234 mil. eur a medziročným nárastom o 22 %. Financovanie strojov, zariadení a technológií stúplo o 19 % na 210 mil. eur.

Prvý polrok 2015 bol podľa Bojanovského aj obdobím legislatívnych zmien. Zrejme najsledovanejšou podľa neho bolo licencovanie firiem, ktoré poskytujú spotrebiteľské úvery. Trinásť členov lízingovej asociácie dostalo licenciu od Národnej banky Slovenska. „Pre nás je to dobrá vizitka. Združujeme spoločnosti, ktoré majú kvalitné riadenie,“ povedal Bojanovský. Znamená to podľa neho, že všetci členovia lízingovej asociácie, ktorí sa zaoberajú spotrebiteľským financovaním, dostali licenciu od centrálnej banky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies