Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lízing
Ilustračné foto Jeroen van Oostrom/FreeDigitalPhotos.net
12. septembra 2017 13:31 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Lízingový trh v prvom polroku mierne vzrástol

Lízingová asociácia ohodnotila vývoj ako veľmi dynamický.

Lízingový trh v prvom polroku mierne vzrástol. Obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom členov Asociácie leasingových spoločností dosiahla v prvých šiestich mesiacoch 1,125 mld. eur pri medziročnom raste o 5 %. “Vývoj na lízingovom trhu bol v druhom štvrťroku veľmi dynamický,” skonštatoval predseda predstavenstva lízingovej asociácie Richard Daubner.
Rastie operatívny lízing
Stále populárnejším produktom na Slovensku sa stáva podľa Daubnera operatívny lízing. „Financovanie prostredníctvom produktov lízingových spoločností sa zasa stáva katalyzátorom rastu ich predaja. Veď už dlhodobo je každé druhé nové osobné auto na Slovensku financovanie lízingovou firmou. Pri úžitkových autách sú to pritom až tri zo štyroch vozidiel a pri nákladných autách dokonca štyri z piatich. Významný je tiež podiel lízingových spoločností na financovaní nových strojov, zariadení a technológií,“ doplnil Daubner.

Z hľadiska produktov pokračoval teda aj počas prvého polroka rastúci záujem klientov o operatívny lízing. Jeho medziročný nárast bol štvrtinový a podiel medzi ostatnými produktmi lízingových spoločností si tým posilnil na 17 %. Mierny nárast financovania zaznamenal aj úver, čo znamenalo posilnenie podielu na trhu na viac ako tretinu. Najsilnejším finančným produktom však zostáva finančný lízing, ktorého objem síce medziročne mierne poklesol, no jeho podiel na nových obchodoch naďalej zostáva takmer polovičný.
Dominovali osobné a úžitkové autá
Obratovo najsilnejšou komoditou v rámci hnuteľných predmetov boli osobné a úžitkové autá s objemom financovania 617 mil. eur pri náraste o 10 %. Komodita bola aktuálne k rastu ťahaná oboma segmentmi, to znamená tak dominujúcimi firmami a živnostníkmi ako aj spotrebiteľmi. Z hľadiska veku financovaných vozidiel sa medziročne o niečo lepšie vyvíjal záujem o jazdené vozidlá, ktoré tvorili asi štvrtinu lízingového trhu. 

Financovanie nákladných vozidiel dosiahlo 242 mil. eur, čo bolo však o 9 % menej. Výrazný tretinový pokles záujmu zostal vo financovaní menšieho segmentu nákladných špeciálov. Financovanie strojov, zariadení a technológií vzrástlo o 9 % na 217 mil. eur. Z veľkých odvetví sa najvýraznejšie darilo financovaniu strojov pre stavebníctvo.
O asociácii
Asociácia leasingových spoločností Slovenskej republiky bola založená v roku 1992 a združuje spoločnosti priamo sa zaoberajúce podnikaním alebo činnosťami súvisiacimi s dlhodobým prenájmom majetku. Členmi asociácie je v súčasnosti 37 bankových, nezávislých alebo koncernových lízingových spoločností výrobcov vozidiel, resp. splátkových spoločností a pridružených členov. Väčšina členov má univerzálne komoditné zameranie, alebo sa orientuje iba na financovanie vozidiel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies