Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
2. decembra 2015 14:46 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Lízingový trh na Slovensku naďalej rastie dvojciferným tempom

Obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom členov Asociácie leasingových spoločností SR dosiahla za tri štvrťroky tohto roka 1,443 mld. eur.

Lízingový sektor na Slovensku v tomto roku výrazne rastie. Potvrdzujú to údaje Asociácie leasingových spoločností SR (ALS), podľa ktorých obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom členov asociácie počas troch štvrťrokov tohto roka stúpla o 17 % na 1,443 mld. eur. Počet lízingových zmlúv stúpol o 52 tisíc kusov. Z hlavných komodít bolo najväčším ťahúňom rastu podľa asociácie naďalej financovanie strojov a zariadení, ktoré v treťom štvrťroku narástlo až o dve tretiny, nasledované nákladnými vozidlami s pätinovým nárastom. Dominantnou komoditou z hľadiska objemu však zostávajú osobné a úžitkové vozidlá, ktorých lízingové financovanie vzrástlo o desatinu. Tieto údaje pritom podľa ALS neobsahujú dáta za Volkswagen Finančné služby Slovensko, ktorá ich asociácii neposkytla.
Dvojciferný rast od začiatku roka
Trh lízingu na Slovensku tak zaznamenáva dvojciferný rast už tretí štvrťrok v poradí. Podľa predsedu predstavenstva ALS Pavla Bojanovského však možno po zvyšok tohto roka, ako aj v roku 2016 očakávať zmiernenie rastu. „Nahor by mal byť ťahaný jednak pokračujúcim dobrým výhľadom slovenskej i európskej ekonomiky, očakávanou investíciou Jaguar/Land Rover na Slovensku a v neposlednom rade aj lacnými európskymi peniazmi,“ tvrdí.
Nový obrat ťahajú hlavne podnikatelia
Dominantným zákazníkom lízingových spoločností zostáva podnikateľský sektor, ktorého podiel na novom obrate lízingových spoločností sa za tri štvrťroky tohto roka zvýšil až na úroveň 87 %, nakoľko financovanie spotrebiteľov v tomto roku len stagnuje. Obratovo najsilnejšou komoditou na lízingovom trhu, aj vďaka zastúpeniu spotrebiteľov, zostáva financovanie áut do 3,5 tony, teda osobných a úžitkových vozidiel. Nový objem financovania dosiahol za 9 mesiacov roka 665 mil. eur, čo bolo medziročne o 11 % viac. Nárast obratu bol ťahaný výlučne záujmom zo strany firiem, podnikateľov alebo živnostníkov. Celkový počet nových zmlúv tu dosiahol vyše 40 tisíc.
Darí sa stavebníctvu a potravinárstvu
Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou v tomto roku sa stalo financovanie strojov, zariadení a technológií, ktoré medziročne obratovo poskočilo až o tretinu na 358 mil. eur a v počte zmlúv na viac ako 5 200. Medziročný rast v desiatkach percent zaznamenali najmä odvetvia stavebníctva, potravinárstva a gastronómie ale aj dominujúceho poľnohospodárstva. Z tradične financovaných odvetví sa nedarilo iba zdravotníctvu a spracovaniu dreva.
Dominuje sektor ťahačov
Nové financovanie nákladných vozidiel dosiahlo výšku 343 mil. eur, pri počte zmlúv zhruba 5 550 kusov. Najvyšší nárast mal aj naďalej dominujúci segment ťahačov, s rastom financovania až o štvrtinu, pričom záujem o prívesy a návesy iba stagnoval. Z hľadiska veku vozidiel pretrváva väčší záujem o jazdené vozidlá, ktoré medziročne rástli až o štvrtinu, pričom financovanie dominantných nových vozidiel narástlo o pätinu.

Asociácia leasingových spoločností Slovenskej republiky bola založená v roku 1992 a združuje spoločnosti priamo sa zaoberajúce podnikaním alebo činnosťami súvisiacimi s dlhodobým prenájmom majetku. Členmi asociácie je v súčasnosti 38 bankových, nezávislých alebo koncernových lízingových spoločností výrobcov vozidiel, resp. splátkových spoločností a pridružených členov. Aktuálne je členmi ALS financovaných približne 220 tisíc investičných predmetov klientov v nesplatenom objeme istiny viac ako 3,6 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies