Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lízing
Ilustračné foto Jeroen van Oostrom/FreeDigitalPhotos.net
13. decembra 2017 13:01 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Lízingovému trhu sa ku koncu septembra podarilo rásť

Obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom členov lízingovej asociácie dosiahla za deväť mesiacov 1,671 mld. eur pri raste o 8 %.

Lízingový trh ku koncu septembra medziročne vzrástol. Ako ďalej informovala Asociácia leasingových spoločností, obstarávacia cena predmetov financovaných prostredníctvom jej členov dosiahla za deväť mesiacov 1,671 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 8 %. Lízingový trh tým svoj medziročný vývoj v treťom štvrťroku o niečo zrýchlil, keďže k polroku to bol rast o 5 %.

Rast operatívneho lízingu

I keď najsilnejším finančným produktom s takmer polovičným podielom na obchodoch lízingových spoločností zostáva finančný lízing, jeho medziročný nárast obratu bol podľa vyjadrení asociácie iba symbolický. Druhým najvýznamnejším produktom bol úver, ktorý rástol na úrovni trhu a predstavoval zhruba tretinu objemu trhu. Z hľadiska vývoja však aj počas tretieho štvrťroka pokračoval rastúci záujem klientov o operatívny lízing, keďže jeho medziročný nárast bol takmer štvrtinový.

“Lízingové spoločnosti sú aj naďalej výrazným podporovateľom predajov vozidiel na Slovensku. Každé druhé nové osobné auto, ktoré sa predá, je financované lízingovou spoločnosťou. Pri úžitkových autách sú to tri zo štyroch vozidiel a pri nákladných autách dokonca štyri z piatich. Významný je tiež podiel lízingových spoločností na financovaní nových strojov, zariadení a technológií,” doplnil predseda predstavenstva lízingovej asociácie Richard Daubner.

Dominujú osobné a úžitkové autá

Obratovo najsilnejšou komoditou, s trhovým podielom presahujúcim polovicu celého lízingového trhu, boli aj naďalej osobné a úžitkové autá. Objem financovania v tejto komodite dosiahol za deväť mesiacov 913 mil. eur. To bolo medziročne o 10 % viac. Komodita bola podľa vyjadrení asociácie ťahaná iba financovaním osobných áut, keďže pri úžitkových autách objemy stagnovali na vlaňajšej úrovni.

Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou bolo financovanie nákladných vozidiel s výškou obchodov na úrovni 345 mil. eur, avšak pri medziročnom poklese o 6 %. Financovanie strojov, zariadení a technológií po medziročnom poklese v prvom štvrťroku v ďalších dvoch štvrťrokoch už rástlo a za deväť mesiacov dosiahlo nárast o 11 %. Spolu sa tak prefinancoval objem investícií do strojov vo výške 335 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame