Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úver, splátky, lízing, Home Credit
Ilustračné foto Home Credit Slovakia, a.s.
23. októbra 2015 12:30 Financie všeobecneSpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Licencovaním prešli všetci členovia APSU

Spotrebiteľské úvery môžu poskytovať už len banky a 20 licencovaných lízingoviek a poskytovateľov spotrebiteľských úverov.

Všetky spoločnosti združené v Asociácii poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSU) prešli povoľovacím konaním Národnej banky Slovenska (NBS) a smú poskytovať spotrebiteľské úvery. Informovala o tom samotná asociácia. V súčasnosti má povolenie centrálnej banky 20 spoločností, a to vrátane lízingoviek poskytujúcich okrem finančného lízingu aj financovanie formou spotrebiteľských úverov. Aj keď sa tento počet ešte môže zmeniť, nakoľko pôvodne fungovalo na trhu vyše 270 veriteľov, takéto výrazné zníženie počtu spoločností podľa asociácie dokazuje, že splniť kritériá pre získanie licencie nebolo jednoduché.
Proces bol náročný
Členmi Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov sú firmy Cetelem Slovensko, Cofidis, Consumer Finance Holding, Home Credit Slovakia, Profi Credit Slovakia, Provident Financial a Telervis Plus. Tieto teda získali aj licenciu od Národnej banky Slovenska. “Proces získania bol iste spravodlivý, aj keď administratívna náročnosť bola značná,“ uviedla spoločnosť Home Credit Slovakia. V licencovaní vidí firma skôr pozitíva.

O náročnosti povoľovacieho procesu a dôslednosti NBS pri posudzovaní predložených podkladov žiadateľmi svedčí podľa Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov aj to, že celý proces trval dlhšie ako očakávané tri mesiace od začiatku júna do konca augusta. “Navyše, niektoré spoločnosti museli upraviť svoju organizačnú štruktúru tak, aby sa zvýšila interná kontrola poskytovania úverov. Došlo aj k úpravám v interných procesoch, ktoré viedli k zlepšeniu starostlivosti a ochrany o spotrebiteľov,“ povedal výkonný tajomník asociácie Ivan Kahanec.
Ochrana spotrebiteľa
Zavedenie licencovania prinesie podľa Home Creditu výrazné zníženie počtu poskytovateľov spotrebiteľských úverov a jednoznačne vyššiu ochranu spotrebiteľa. “Je však potrebné zdôrazniť, že nekalé a nefér praktiky z trhu zrejme úplne nezmiznú. Spotrebitelia vďaka licencovaniu získajú jednoduchý nástroj, podľa ktorého môžu odlíšiť férových a regulovaných poskytovateľov od šedej a čiernej zóny trhu. Dôležité však je, aby sa týmto nástrojom riadili a od neregulovaných subjektov si nepožičiavali,“ dodala firma Home Credit.

Samotné zavedenie licencovania poskytovateľov spotrebiteľských úverov je však podľa Kahanca len prvým krokom ku komplexnému zlepšeniu situácie na trhu spotrebiteľských úverov. Omnoho dôležitejší bude podľa neho dohľad nad spoločnosťami zo strany NBS. Hoci doteraz nekontrolovala fungovanie tejto časti finančného trhu, členovia asociácie očakávajú, že bude férovým a prísnym regulátorom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies