Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počítač, dáta, údaje, internet
Ilustračné foto. pixabay.com
19. decembra 2017 10:22 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Kybernetická bezpečnosť už nie je podľa KPMG pre poisťovne najväčším rizikom

Kybernetická bezpečnosť, ktorú riaditelia poisťovní považovali za top ohrozenie v roku 2016, je tento rok na siedmom mieste.

Kybernetickú bezpečnosť považuje za významné riziko čoraz menej vrcholných predstaviteľov v poisťovníctve. Za najvýznamnejšie ohrozenie ju v súčasnosti označuje 26 % generálnych riaditeľov poisťovní, čo je o 16 % menej ako minulý rok. Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu KPMG – Global CEO Outlook 2017.

Výkonní riaditelia v sektore poisťovníctva sa v tohtoročnom prieskume najviac obávajú prichádzajúcich technologických noviniek. Uviedlo to 36 % respondentov, čo je nárast o 7 % oproti roku 2016. Na druhom mieste sa umiestnilo operatívne riziko, ktoré zaznamenalo výrazný, 14-percentný nárast oproti minulému roku, rovnako ako obava z nedostatku talentov na tretej pozícii.

Spoločnosti, ktoré majú sídlo v Európe, sa aktuálne pripravujú na zosúladenie sa so smernicou o ochrane osobných údajov, tzv. GDPR, ktorá nadobudne účinnosť v máji 2018. “Podľa našich skúseností sa poisťovne na Slovensku téme GDPR systematicky venujú minimálne od začiatku tohto roka. Zviditelňujú tak v očiach vrcholového manažmentu problematiku bezpečnosti osobných údajov, ale aj bezpečnosti informácií ako takých,” skonštatoval Pavol Adamec, výkonný riaditeľ na oddelení rizík KPMG na Slovensku.

Vzhľadom na to, že rozsah, frekvencia a vplyv incidentov súvisiacich s kybernetickou bezpečnosťou stúpa, do popredia vystupujú nové možnosti produktov a služieb, ktoré by poisťovne mohli svojim klientom ponúkať. Obrovský potenciál má najmä trh s kybernetickým poistením, teda poistením pre prípad kybernetického útoku. Odborníci predpokladajú, že tento trh do roku 2020 dosiahne objem viac ako 10 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame