Ku koncu vlaňajška bolo na Slovensku vydaných 5,5 milióna platobných kariet

20. februára 2017 12:14
SITA, voFinanciach.sk
Karty
Ilustračné foto. pixabay.com

Najväčší podiel tvorili debetné karty, a to 84 %.

V minulom roku sa počet platobných kariet vydaných bankami zvýšil o takmer 200 tisíc na 5,5 mil. kusov. Ako ďalej informovala Slovenská banková asociácia, najväčší podiel tvorili debetné karty, vydané k bežným účtom, a to 84 %. Nasledovali kreditné karty s podielom 14 %. Predplatené karty tvorili 2 %.

V uplynulom roku vzrástol počet transakcií vykonaných platobnými kartami o viac ako 14 % na 419,12 milióna. Objem transakcií kartami stúpol o 7 % na 21,8 mld. eur. Klienti jednou kartou vykonali podľa Slovenskej bankovej asociácie ročne v priemere 77 transakcií.

Počet bezkontaktných kariet narastá

V súčasnosti má možnosť vykonávať platbu bezkontaktne 82 % kariet. V roku 2016 takmer 38 % zo všetkých platieb bolo vykonaných bezkontaktne. Pre porovnanie, v roku 2012 to bolo len 1,2 %. Priemerná suma bezkontaktnej platby sa pohybuje na úrovni 13,4 eura.

Počet bankomatov sa mierne zvýšil na 2 765 kusov. Medziročne narástol počet výberov z bankomatov o 0,8 % na 92,4 milióna. Objem výberov z bankomatov vzrástol o 2,9 % na 13,4 mld. eur. Priemerná výška jedného výberu v minulom roku sa zvýšila o tri eurá na 145,2 eura.

Kým počet bankomatov mierne vzrástol, počet platobných terminálov v minulom roku sa znížil o takmer 7,5 tisíc na 42 150 kusov. Počet transakcií na termináloch sa zvýšil o 9,5 % na 249,9 milióna a objem transakcií na platobných termináloch stúpol o 3,9 % na 5,8 mld. eur.

Banky sa snažia zaujať technológiami

Kým pred dvadsiatimi rokmi si Slováci na platobné karty ešte len zvykali, dnes už radi vyhľadávajú technologické novinky v spôsoboch platenia. Napríklad ešte v roku 1996 bolo na Slovensku 772,7 tisíc bankových platobných kariet. Slovenské banky, tak ako v minulosti, sa aj dnes snažia prinášať na trh moderné technológie. Ich cieľom je totiž vytvoriť bezpečné produkty a služby, ktoré by mali klientom zjednodušovať život.

Debetná platobná karta je najviac používaná karta. Vydáva sa k bežnému účtu a prostredníctvom tejto karty je možné čerpať vlastné prostriedky do výšky disponibilného zostatku vrátane povoleného debetu. Kreditná karta má pridelený schválený úverový rámec. Predplatená platobná karta je karta s vopred predplateným kreditom. Príkladom je Bratislavská mestská karta, či darčeková karta na obdarovanie blízkej osoby pri rôznej príležitosti.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články