Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úvery, bývanie
Ilustračné foto suphakit73/FreeDigitalPhotos.net
6. novembra 2017 14:36 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Ku koncu septembra schválili banky necelých 212 tisíc hypoték

V medziročnom porovnaní je to nárast o 5,8 %.

Banky schválili ku koncu septembra 211 635 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 5,8 %. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.

Hypotéka je druhom úveru na bývanie osobitne upravená v zákone o bankách. Úver na bývanie môže byť poskytnutý aj do výšky 100 a viac percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Hypotekárny úver môže byť poskytnutý maximálne do výšky 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Podmienkou pri poskytnutí hypoúveru je založenie nehnuteľnosti v prospech banky. Na rozdiel od úveru na bývanie si klient v prípade hypoúveru môže uplatniť nárok na štátnu podporu pri splnení zákonných podmienok. Hypotekárny úver spolu s iným typom úveru môže byť poskytnutý aj na viac ako 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Vtedy však ide o kombinovaný úverový produkt.

Zdroj: Slovenská banková asociácia

Počet uzavretých zmlúv z reálne čerpaných hypotekárnych úverov bol na konci deviateho mesiaca tohto roka 154,5 tisíc. Celková výška nesplatených istín z hypotekárnych úverov predstavovala 5,862 mld. eur. Celková menovitá hodnota vydaných hypotekárnych záložných listov, čo sú dlhopisy kryté záložným právom k nehnuteľnosti, bola na konci septembra vo výške 5,084 mld. eur. Celková menovitá hodnota predaných hypotekárnych záložných listov predstavovala 4,958 mld. eur.

Licenciu má sedem bánk

Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má sedem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame