Ku koncu januára Slovákom banky schválili už takmer 205 tisíc hypoték

13. marca 2017 10:34
SITA
Dohoda, podpis, zmluva, úver
Ilustračné foto pixabay.com

V medziročnom porovnaní je to nárast o 6,3 %.

Banky schválili ku koncu januára 204 958 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,3 %. Ku koncu januára 2016 ich bolo totiž 192,8 tisíca. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.

Počet uzavretých zmlúv z reálne čerpaných hypotekárnych úverov bol na konci prvého mesiaca tohto roka 151,5 tisíca. Celková výška nesplatených istín z hypotekárnych úverov predstavovala 5,5 mld. eur. Celková menovitá hodnota vydaných hypotekárnych záložných listov, čo sú dlhopisy kryté záložným právom k nehnuteľnosti, bola na konci januára vo výške 4,6 mld. eur. Celková menovitá hodnota predaných hypotekárnych záložných listov predstavovala 4,4 mld. eur.

Licenciu má osem bánk

Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články