Konverzia švajčiarskych hypoték má byť v Poľsku dobrovoľná

17. februára 2016 15:36
SITA
Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Ak Poľsko prinúti banky previesť hypotekárne úvery poskytnuté v švajčiarskych frankoch, krajine môžu hroziť súdne spory.

Prevedenie hypotekárnych úverov poskytnutých v švajčiarskych frankoch na poľské zloté má byť na dobrovoľnom základe, aby sa zabránilo prípadným súdnym sporom so zahraničnými bankami. Uviedol to v stredu poľský vicepremiér Mateusz Morawiecki. Návrh zákona, ktorý bremeno nákladov kladie na banky, predložila v januári kancelária poľského prezidenta Andrzeja Dudu. Legislatíva počíta s núteným prevodom hypoték na pôžičky v poľských zlotých a podľa odhadov poľskej centrálnej banky prinesie domácemu bankovému sektoru dodatočné náklady v sume 44 mld. PLN. Ako uviedol ďalej Morawiecki, ministerstvo financií predloží pozmenený návrh vychádzajúci zo zásady dobrovoľnosti.

Rezort financií na alternatíve zatiaľ nepracuje

Bilaterálne dohody s inými krajinami umožňujú zahraničným bankám obrátiť sa v zahraničí na arbitrážne súdy, povedal Morawiecki. „Neželám si, aby sme čelili právnym sporom, ktoré môžu trvať niekoľko rokov,“ zdôraznil vicepremiér. Poľské ministerstvo financií následne uviedlo, že alternatívu k prezidentovmu návrhu o zahraničných hypotékach zatiaľ nepripravuje.

Ide o viac ako pol milióna klientov   

Hypotekárne úvery vo švajčiarskych frankoch má v Poľsku viac ako pol milióna ľudí. Ich celková hodnota predstavuje zhruba 144 mld. PLN alebo 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Kurz franku voči zlotému sa však medzičasom zhodnotil o zhruba 80 %, čo dlžníkom výrazne zdražilo splácanie pôžičiek.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články