Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
17. februára 2016 15:36 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Konverzia švajčiarskych hypoték má byť v Poľsku dobrovoľná

Ak Poľsko prinúti banky previesť hypotekárne úvery poskytnuté v švajčiarskych frankoch, krajine môžu hroziť súdne spory.

Prevedenie hypotekárnych úverov poskytnutých v švajčiarskych frankoch na poľské zloté má byť na dobrovoľnom základe, aby sa zabránilo prípadným súdnym sporom so zahraničnými bankami. Uviedol to v stredu poľský vicepremiér Mateusz Morawiecki. Návrh zákona, ktorý bremeno nákladov kladie na banky, predložila v januári kancelária poľského prezidenta Andrzeja Dudu. Legislatíva počíta s núteným prevodom hypoték na pôžičky v poľských zlotých a podľa odhadov poľskej centrálnej banky prinesie domácemu bankovému sektoru dodatočné náklady v sume 44 mld. PLN. Ako uviedol ďalej Morawiecki, ministerstvo financií predloží pozmenený návrh vychádzajúci zo zásady dobrovoľnosti.

Rezort financií na alternatíve zatiaľ nepracuje
Bilaterálne dohody s inými krajinami umožňujú zahraničným bankám obrátiť sa v zahraničí na arbitrážne súdy, povedal Morawiecki. „Neželám si, aby sme čelili právnym sporom, ktoré môžu trvať niekoľko rokov,“ zdôraznil vicepremiér. Poľské ministerstvo financií následne uviedlo, že alternatívu k prezidentovmu návrhu o zahraničných hypotékach zatiaľ nepripravuje.

Ide o viac ako pol milióna klientov   
Hypotekárne úvery vo švajčiarskych frankoch má v Poľsku viac ako pol milióna ľudí. Ich celková hodnota predstavuje zhruba 144 mld. PLN alebo 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Kurz franku voči zlotému sa však medzičasom zhodnotil o zhruba 80 %, čo dlžníkom výrazne zdražilo splácanie pôžičiek.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies