Konverzia hypoték nemá pomáhať bohatým Poliakom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com

Navrhované prevedenie hypotekárnych úverov poskytnutých v švajčiarskych frankoch na pôžičky v zlotých môže bankám priniesť náklady rádovo v miliardách eur.

Konverzia hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch nemá pomáhať bohatým Poliakom. Vyhlásil to v stredu poľský vicepremiér Mateusz Morawiecki. Transformácia úverov na pôžičky v domácej mene bola súčasťou volebného programu vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Náklady opatrenia pre poľské banky sa odhadujú rádovo v miliardách eur, čo by mohlo podľa kritikov ohroziť stabilitu celého bankového systému.

Hrozí zníženie ratingu
Ratingová agentúra Fitch už pohrozila, že presadenie konverzie v navrhovanej podobe by mohlo viesť k zníženiu úverového ratingu Poľska. O preskúmanie legislatívy z pohľadu nákladov pre bankový systém medzitým poľský prezident Andrzej Duda požiadal tamojší úrad dohľadu nad finančnými trhmi.

Pomoc by mala mať pravidlá
„Myslím, že týmto zákonom by sme nemali pomáhať… bohatým ľuďom, alebo tým, čo kúpili niekoľko bytov, prípadne iba jeden byt, ale môžu si ho dovoliť,“ uviedol v stredu Morawiecki pre televíznu stanicu TVN24. Návrh zákona z dielne prezidenta Dudu pre konverziu hypoték nestanovuje príjmové ani majetkové stropy. Vicepremiér Morawiecki, ktorý v minulosti pôsobil v riadiacich pozíciách v bankovníctve, pripomenul, že banky už pre účely konverzie vytvorili osobitný fond. Vláda by tak mala zvážiť možnosť jeho navýšenia s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí majú problém so splácaním pôžičiek.
Morawiecki tiež upozornil, že vlastníci bánk vrátane veľkých západoeurópskych úverových ústavov ako UniCredit a Santander by pre konverziu mohli Poľsko žalovať na medzinárodných arbitrážnych súdoch. Na ďalšie preskúmanie navrhovaného zákona vyzval vo štvrtok aj minister financií Pawel Szalamacha.

Ide o viac ako pol milióna dlžníkov
Hypotekárne úvery vo švajčiarskych frankoch má v Poľsku viac ako pol milióna ľudí. Ich celková hodnota predstavuje zhruba 144 mld. PLN alebo 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Kurz franku voči zlotému sa však medzičasom zhodnotil o zhruba 80 %, čo dlžníkom výrazne zdražilo splácanie pôžičiek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať