Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská sporiteľňa
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
26. februára 2016 9:22 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Konsolidovaný zisk Slovenskej sporiteľne vlani stúpol o 1,6 %

AKTUALIZOVANÉ

Celková odvodová povinnosť v roku 2015 dosiahla hodnotu 33,3 mil. eur, v roku 2014 to bola suma 40,4 mil. eur.

Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v minulom roku konsolidovaný zisk na úrovni 185,1 mil. eur pri medziročnom raste o 1,6 %. “Hlavným motorom bola starostlivosť o klientov a uspokojovanie ich potrieb, nielen v retaile, ale aj u korporátnych klientov,” skonštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Štefan Máj. Zároveň dodal, že sa spoločnosti podarilo rásť aj v prostredí nízkych úrokových sadzieb a silnej konkurencie na slovenskom trhu. Samotná Slovenská sporiteľňa dosiahla v minulom roku čistý zisk 184,1 mil. eur pri medziročnom náraste o 1,5 %.

Nízke úrokové sadzby
Čistý úrokový výnos skupiny vzrástol medziročne o 1,1 % na 469,0 mil. eur. Tento nárast spoločnosť dosiahla najmä vďaka rastu objemu poskytnutých úverov klientom o 1,3 mld. eur. K zvýšeniu čistého úrokového výnosu prispela tiež zmena štruktúry primárnych zdrojov v prospech bežných a sporožírových účtov na úkor termínovaných vkladov. Nárast čistého úrokového príjmu sa podaril podľa vyjadrení sporiteľne aj napriek nízkym úrokovým sadzbám na trhu a silnému tlaku na marže v novo poskytnutých ako aj v refinancovaných úveroch.
Zmenený systém odmeňovania
Čistý príjem z poplatkov a provízií poklesol medziročne o 1,6 % na 121,4 mil. eur. K hlavným dôvodom poklesu poplatkov patrilo predovšetkým zavedenie zmien v systéme odmeňovania klientov a simultánne vyplácanie bonusu za platbu kartou. Ďalšou príčinou bol značný pokles kartových poplatkov a poplatkov za správu cenných papierov. Celkový výpadok na správnych poplatkoch dosiahol 4,9 mil. eur.
Odvody poklesli, náklady tak boli stabilné
Prevádzkové náklady zostali v medziročnom porovnaní takmer nezmenené, keď dosiahli 267,6 mil. eur. Hlavným dôvodom bol pokles odvodu do Fondu ochrany vkladov, ktorý medziročne klesol o 6,5 mil. eur na 2,4 mil. eur. Bez tohto efektu by prevádzkové náklady vzrástli o 2,4 %, najmä kvôli vyšším mzdovým nákladom. Nárast mzdových nákladov o 3,7 mil. eur odzrkadľoval pozitívne obchodné výsledky, ako aj zvýšený objem a počet obchodov s klientmi.

V roku 2015 sa odvodová povinnosť banky rozšírila o nový príspevok do európskeho Rezolučného fondu, ktorý za rok 2015 predstavoval hodnotu 7,3 mil. eur. Celková odvodová povinnosť, teda banková daň, príspevok do Fondu ochrany vkladov, príspevok do Rezolučného fondu, v roku 2015 dosiahla hodnotu 33,3 mil. eur. V roku 2014 to bola suma 40,4 mil. eur.
Úvery aj vklady rástli
Konsolidovaný objem úverov klientom dosiahol ku koncu vlaňajška 9,4 mld. eur a v porovnaní s rokom 2014 sa zvýšil o 15,8 %. Významne sa na tom podieľali úvery poskytnuté obyvateľstvu, ktoré medziročne vzrástli o 15,9 %, resp. o 994 mil. eur. Najvýznamnejším zdrojom rastu boli úvery na bývanie, ktoré vzrástli o 15,5 %, čo je v absolútnych hodnotách 717 mil. eur. Záväzky voči klientom v porovnaní s rokom 2014 vzrástli o 10,4 % na 10,7 mld. eur. Vklady obyvateľstva sa medziročne zvýšili z 7,9 mld. eur na 8,7 mld. eur.

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies