Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komunálna poisťovňa
Ilustračné foto VIG
23. júla 2018 14:22 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Komunálna poisťovňa počíta tento rok s nárastom predpisu v neživotnom poistení

Pod tento nárast by sa malo podpísať najmä posilnenie dynamiky firemného, majetkového a zodpovednostného poistenia a zachovanie dynamiky v oblasti motorového poistenia.

Komunálna poisťovňa plánuje v tomto roku v oblasti životného poistenia dosiahnuť nárast novej produkcie bežne platených poistných zmlúv a k nim prislúchajúcich pripoistení. Taktiež plánuje v tejto oblasti zredukovať dožívajúce portfóliové poistné zmluvy. Ako ďalej vyplýva z výročnej správy spoločnosti, plánovaný nárast predpísaného poistného v neživotnom poistení je na úrovni 4,5 %. Chce ho dosiahnuť hlavne posilnením dynamiky firemného, majetkového a zodpovednostného poistenia a zachovaním dynamiky v oblasti motorového poistenia.

Vlani poistné stúplo

Poisťovňa dosiahla v minulom roku zisk po zdanení 5,79 mil. eur. V medziročnom porovnaní to znamená nárast o 29,9 %. Z návrhu na rozdelenie zisku vyplýva, že na výplatu dividend pôjde 4,93 mil. eur a na účet nerozdeleného zisku firma dá 863,1 tis. eur. V minulom roku dosiahla spoločnosť hrubé predpísané poistné 195,4 mil. eur. Čisté zaslúžené poistné dosiahlo 162,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní zaznamenalo nárast o 6,8 %.

V oblasti neživotného poistenia dosiahla firma nárast o 9,5 %. “Poisťovníctvo na Slovensku sa muselo vyrovnávať s novým osempercentným odvodom zo všetkých novouzatvorených poistných zmlúv v neživotnom poistení okrem povinného zmluvného poistenia. To nás, spolu s rastúcimi cenami náhradných dielov i práce, viedlo k zvýšeniu cien nových poistení,” uviedla vo výročnej správe spoločnosť.

Plánované ciele predpísaného poistného poisťovňa prekročila v súlade s rastom slovenského poistného trhu v neživotnom poistení a tiež v životnom poistení v oblasti jednorazovo platených poistných zmlúv do časovo ohraničených produktov. I napriek novým a náročnejším kritériám na prijímanie nových obchodníkov zaznamenala poisťovňa 15-percentný rast produkcie v bežne platenom životnom poistení. Zároveň zvýšila aj novú produkciu za pripoistenie v životnom poistení o 30 %. Tieto zvýšené produkcie nedokázali podľa vyjadrení firmy v plnej miere nahradiť ukončené poistné programy v životnom poistení, čím zostáva táto úloha kľúčovou aj pre budúce obdobia. Celková produkcia Komunálnej poisťovne vlani predstavovala 8 661 nových poistných zmlúv v životnom poistení a celkové predpísané poistné dosiahlo úroveň 108,2 mil. eur.

Rapid nie je riziko

Čo sa týka slovenského poistného trhu, v prvej polovici vlaňajška aktíva poisťovní medziročne stúpli o 2 %. Ziskovosť poistného sektora si na úvod roka udržala solídne úrovne nad pokrízovým priemerom, avšak po očistení o daňové úpravy bol rast zisku poisťovní iba mierny. V lete 2017 sa pod nútenú správu Národnej banky Slovenska dostala poisťovňa Rapid life, ktorá mala akútny problém s likviditou a následne platobnou neschopnosťou. Poisťovňa nemala dostatok finančných prostriedkov nielen na výplatu nárokov klientov, ale ani na úhradu základných prevádzkových nákladov. Zlyhanie Rapid life má podľa vyjadrení Komunálnej poisťovne síce negatívny vplyv na reputáciu poistného sektora, no nejde o systémové riziko.

Garancie pre klientov poisťovní sú zahrnuté v smernici Solvency II a v jej vykonávacích predpisoch, ktorá zaviedla harmonizovaný, rizikovo orientovaný režim dohľadu a kapitálových požiadaviek pre poisťovne a zaisťovne pôsobiace v členských krajinách Európskej únie. Z pohľadu klientov, akcionárov, aj dohľadu priniesla táto nová právna úprava vyššiu mieru ochrany pred možným krachom poisťovne. Zaviedla zároveň viac povinností a vyššiu mieru transparentnosti v riadení rizík poisťovní.

O spoločnosti

Komunálna poisťovňa vznikla v roku 1994 a jej zakladateľom bola Prvá komunálna banka. Zmena vlastníka nastala až po akvizícii v roku 2001, keď majoritnú majetkovú účasť odkúpila Kooperativa. Týmto krokom sa poisťovňa stala súčasťou medzinárodnej finančnej a poisťovacej skupiny Vienna Insurance Group. Tá od Erste Group získala v roku 2008 aj Poisťovňu Slovenskej sporiteľne. V roku 2009 sa Komunálna poisťovňa zlúčila so svojou sesterskou spoločnosťou – poisťovňou Kontinuita.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame