Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalkulačka graf
Ilustračné foto. pixabay.com
6. júna 2018 10:58 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Komerčné poisťovne v minulom roku zvýšili zisk sektora

Poistný sektor zaznamenal v minulom roku rast čistého zisku viac ako 13 %.

Ziskovosť poistného sektora sa vlani medziročne zvýšila. Medziročný rast čistého zisku poisťovní dosiahol 13,1 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej správe o finančnej stabilite k máju 2018, z hľadiska budúceho vývoja pretrváva riziko pokrytia garantovaného výnosu zo životného poistenia prostredníctvom investičných výnosov poisťovní, ktoré dlhodobo pokračujú v klesajúcom trende.

Solventnosť II nemala významný vplyv

Nová regulácia Solventnosť II nemala podľa centrálnej banky významný vplyv na úroveň solventnosti, výrazne však ovplyvnila výšku požiadavky aj formu jej plnenia. Výrazný nárast kapitálovej požiadavky viaceré poisťovne podľa NBS plnia len vďaka tomu, že do kapitálu sa začali započítavať aj očakávané budúce zisky z existujúcich zmlúv s určitými obmedzeniami na trvanie kontraktu. Pri tomto type kapitálu však existuje riziko realizácie týchto ziskov, takisto riziko nepokrytia prípadných strát, ktoré by nastali pred realizáciou týchto budúcich ziskov.

Problém pri PZP

V posledných rokoch podľa národnej banky pribúdajú súdne spory, v ktorých poškodení žiadajú náhradu nemajetkovej ujmy z povinného zmluvného poistenia (PZP). Ide o situáciu, keď je pre dopravnú nehodu znížená dôstojnosť osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti. Inými slovami, okrem priamych škôd na majetku či nákladov na zdravotnú starostlivosť vzniká poškodeným aj ďalšia škoda, a to poškodenie zdravia, strata života, dôstojnosti a podobne. Legislatíva však podľa NBS explicitne neuvádza, či a ako sa má nemajetková ujma zahrnúť do poistných plnení pri PZP. Súdna prax je v tomto smere tiež rôznorodá tak v okruhu osôb, ktorým súdy náhradu priznajú, aj v určovaní jej výšky.

Tento stav podľa Národnej banky Slovenska vytvára právnu neistotu pre poistný sektor. Kvôli nejednotnej súdnej praxi a chýbajúcej legislatívnej úprave poisťovne nemajú potrebné informácie na správnu tvorbu technických rezerv a následne aj určenie primeranej výšky poistného. To vedie podľa centrálnej banky k nepredvídateľným nákladom poistného sektora.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies