Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew
6. októbra 2015 12:57 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Kolektívne investovanie pokračovalo v dynamickom raste

Čistá hodnota aktív sa na konci prvého polroka zvýšila na 6,754 mld. eur.

Sektor kolektívneho investovania na Slovensku pokračoval v prvom polroku 2015 v dynamickom rastovom trende, ktorého začiatok sa datuje ešte do roku 2012. Ako v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka uvádza Národná banka Slovenska, čistá hodnota aktív tuzemských podielových fondov a na Slovensku distribuovaných zahraničných subjektov kolektívneho investovania sa na konci prvého polroka zvýšila na 6,754 mld. eur. Keby tempo absolútnych prírastkov čistej hodnoty aktív aj v druhom polroku zostalo rovnaké, bol by rok 2015 podľa centrálnej banky prakticky identický s predošlými dvoma rokmi.

Rástol záujem aj o zahraničné fondy

V prvom polroku 2015 sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýšil podľa národnej banky záujem nielen o domáce, ale aj o zahraničné fondy. Domáce fondy v prvom polroku rástli o 281 mil. eur a zahraničné podielové fondy o 187 mil. eur. Najväčší prílev prostriedkov smeroval do zmiešaných podielových fondov. Zároveň sa zvyšoval záujem inštitucionálnych investorov o podielové fondy alternatívnych investícií. Naopak, investície do dlhopisových fondov, ktoré zaznamenali rastový trend v roku 2014, počas prvého polroka 2015 poklesli.

Prevažná časť nárastu čistej hodnoty aktív sa uskutočnila počas prvého štvrťroka 2015. V tomto období boli pozitívne čisté predaje výrazne podporované výkonnosťou podielových fondov, a to zásluhou priaznivej situácie na finančných trhoch. Apríl a máj síce priniesli ešte zintenzívnenie prílevu nových prostriedkov od sporiteľov, ale zároveň aj pomerne výrazné precenenie aktív smerom nadol. Napokon v júni bol zaznamenaný aj mierny pokles aktív, nakoľko sa čisté predaje dostali do záporného pásma. Táto zmena sentimentu sa podľa centrálnej banky pravdepodobne spájala s eskaláciou krízy v Grécku.

Zisk rástol

Tradičným faktorom ziskovosti správcovských spoločností boli príjmy z poplatkov a provízií. V sektore kolektívneho investovania vyplývali najmä z rastúceho objemu spravovaných aktív. Zisk všetkých tuzemských správcovských spoločností za prvý polrok dosiahol 13,6 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 20 %. Hospodársky výsledok sa zlepšil vo všetkých piatich správcovských spoločnostiach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies