Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kolektívne investovanie pokračovalo v dynamickom raste

Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew

Čistá hodnota aktív sa na konci prvého polroka zvýšila na 6,754 mld. eur.

Sektor kolektívneho investovania na Slovensku pokračoval v prvom polroku 2015 v dynamickom rastovom trende, ktorého začiatok sa datuje ešte do roku 2012. Ako v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka uvádza Národná banka Slovenska, čistá hodnota aktív tuzemských podielových fondov a na Slovensku distribuovaných zahraničných subjektov kolektívneho investovania sa na konci prvého polroka zvýšila na 6,754 mld. eur. Keby tempo absolútnych prírastkov čistej hodnoty aktív aj v druhom polroku zostalo rovnaké, bol by rok 2015 podľa centrálnej banky prakticky identický s predošlými dvoma rokmi.

Rástol záujem aj o zahraničné fondy

V prvom polroku 2015 sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýšil podľa národnej banky záujem nielen o domáce, ale aj o zahraničné fondy. Domáce fondy v prvom polroku rástli o 281 mil. eur a zahraničné podielové fondy o 187 mil. eur. Najväčší prílev prostriedkov smeroval do zmiešaných podielových fondov. Zároveň sa zvyšoval záujem inštitucionálnych investorov o podielové fondy alternatívnych investícií. Naopak, investície do dlhopisových fondov, ktoré zaznamenali rastový trend v roku 2014, počas prvého polroka 2015 poklesli.

Prevažná časť nárastu čistej hodnoty aktív sa uskutočnila počas prvého štvrťroka 2015. V tomto období boli pozitívne čisté predaje výrazne podporované výkonnosťou podielových fondov, a to zásluhou priaznivej situácie na finančných trhoch. Apríl a máj síce priniesli ešte zintenzívnenie prílevu nových prostriedkov od sporiteľov, ale zároveň aj pomerne výrazné precenenie aktív smerom nadol. Napokon v júni bol zaznamenaný aj mierny pokles aktív, nakoľko sa čisté predaje dostali do záporného pásma. Táto zmena sentimentu sa podľa centrálnej banky pravdepodobne spájala s eskaláciou krízy v Grécku.

Zisk rástol

Tradičným faktorom ziskovosti správcovských spoločností boli príjmy z poplatkov a provízií. V sektore kolektívneho investovania vyplývali najmä z rastúceho objemu spravovaných aktív. Zisk všetkých tuzemských správcovských spoločností za prvý polrok dosiahol 13,6 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 20 %. Hospodársky výsledok sa zlepšil vo všetkých piatich správcovských spoločnostiach.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 6. októbra 2015 12:57Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...