Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, forex, graf
Ilustračné foto. pexels.com
23. apríla 2018 10:28 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Klesajúci trend objemu investícií do domácich štátnych dlhopisov pokračoval aj vlani

Podiel investícií do zahraničných štátnych dlhopisov takisto poklesol.

Objem investícií do slovenských štátnych dlhopisov klesá už od roku 2012. Tento pokles pokračoval aj počas roka 2017, keď v medziročnom porovnaní išlo o pokles na úrovni 18 %. K decembru tak tvorili tieto dlhopisy necelých 73 % celkového objemu investícií do dlhopisov a necelých 10 % celkových aktív bankového sektora. “Tento podiel dosahuje svoje historické minimá a je porovnateľný s predkrízovým podielom z roku 2008. V rámci EÚ už vykazujú oveľa vyššie podiely bankové sektory v Maďarsku, Rumunsku alebo v Poľsku,“ uvádza Národná banka Slovenska (NBS).

Podiel investícií do zahraničných štátnych dlhopisov takisto poklesol. Dôvodom bol podľa centrálnej banky najmä odpredaj väčšieho objemu talianskych štátnych dlhopisov v marci a decembri 2017. Na druhej strane, mierne rástol objem investícií do poľských a českých štátnych dlhopisov. Najväčší podiel na celkových dlhopisoch tak vykazovali poľské štátne dlhopisy (3,6 %), nasledované talianskymi (3,4 %) a českými (2,3 %).

Naďalej tak podľa Národnej banky Slovenska platí, že investície do zahraničných štátnych dlhopisov sú z pohľadu bankového sektora relatívne málo významné. Vo vybraných stredne veľkých a menších bankách síce podiel zahraničných štátnych dlhopisov na vlastných zdrojoch môže byť výraznejší, vo všetkých prípadoch je však portfólio týchto dlhopisov diverzifikované.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame