Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zľava: Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, guvernér NBS Jozef Makúch a prezident SR Andrej Kiska počas vymenovania viceguvernéra NBS v Prezidentskom paláci. Bratislava, 20. február 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
20. februára 2018 15:03 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Kiska vymenoval Ľudovíta Ódora do funkcie viceguvernéra NBS

Šesťročné funkčné obdobie Ľudovítovi Ódorovi na poste viceguvernéra centrálnej banky začína 20. februára.

Novým viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa oficiálne stal ekonóm Ľudovít Ódor. Bývalého člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) do tejto funkcie v utorok vymenoval prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Funkčné obdobie na šesť rokov na novom poste mu začína 20. februára.

Viceguvernéra NBS do funkcie vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády schválený parlamentom. Vláda nomináciu Ľudovíta Ódora schválila ešte 13. decembra minulého roku. Ódor tak obsadzuje jeden z dvoch voľných postov viceguvernéra NBS. Centrálna banka už dlhšie obdobie pôsobila iba s jedným viceguvernérom. Jánovi Tóthovi však skončilo päťročné funkčné obdobie začiatkom novembra minulého roku. Odvtedy banková rada centrálnej banky pozostávala iba z guvernéra Jozefa Makúcha a ďalších troch riadnych členov.

Bývalý šéf IFP či poradca premiérky

Ľudovít Ódor bol členom rozpočtovej rady od júna 2012. Päťročné funkčné obdobie v tejto funkcii mu oficiálne uplynulo v júni minulého roku, svoj post však zastával naďalej kvôli absencii ďalšieho člena RRZ. Predtým pôsobil v rôznych analytických funkciách v komerčnom sektore, viedol aj Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR. Zastával tiež funkciu člena bankovej rady NBS a radil premiérke a ministrovi financií.

Aj na základe týchto kariérnych skúsenosti samotná centrálna banka označila Ódora za mimoriadne vhodného kandidáta na post viceguvernéra. „Ódor bol už v minulosti členom Bankovej rady NBS, a tak prostredie centrálnej banky pozná, je medzinárodne uznávaným ekonómom práve v oblasti, ktorú NBS potrebuje zastrešiť. NBS by tiež uvítala, keby banková rada pracovala v plnom zložení, ako to stanovuje zákon,“ uviedla centrálna banka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies