Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Ján Slovák
13. marca 2019 11:02 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Kažimír: „Zubami nechtami“ bránim tohtoročný vyrovnaný rozpočet

Minister financií Peter Kažimír podľa vlastných slov „zubami nechtami“ bráni tohtoročný vyrovnaný rozpočet. Čo sa týka ďalších rokov, je to už podľa neho otázka politických rokovaní a bude to už na pleciach predsedu vlády a jeho nástupcu na rezorte financií.

Odchádzajúci minister financií Peter Kažimír nechce, aby sa výraznejšie zasahovalo do príjmovej stránky tohtoročného rozpočtu. Reagoval tak na návrhy vládnej SNS, ktorá chce okrem iného výrazne znížiť podnikom daň z príjmov už aj za rok 2019. Čo sa týka plánov do ďalších rokov, to je podľa neho otázka politických rokovaní.

„Ale to už je agenda, ktorú naozaj bude musieť strážiť predseda vlády a môj nástupca,“ povedal Peter Kažimír v stredu v prezidentskom paláci po svojom vymenovaní do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska, kam nastupuje od 1. júna tohto roka.

Kažimír s Dankom nemá osobný spor

Peter Kažimír zároveň odmieta, že by mal s predsedom Národnej rady SR a predsedom SNS Andrejom Dankom osobný spor. „Súhlasím s jednou vecou, ktorú vyhlásil v nedeľných reláciách, že má iný pohľad na riadenie krajiny a s týmto súhlasím. Máme na to iný pohľad a myslím si, že veľmi dobre vníma, že zubami nechtami sa bijem za schválený rozpočet roku 2019,“ tvrdí. O navrhovaných zmenách sa pritom mali baviť lídri vládnych strán už na stredajšej koaličnej rade. Tá sa však napokon podľa slov premiéra Petra Pellegriniho neuskutoční a stretnutie vládnej trojky sa odkladá na budúci týždeň.

Čítajte aj:

Čo sa týka aktuálneho rozpočtového vývoja je Peter Kažimír zatiaľ optimistický. Výsledky rozpočtu verejnej správy za rok 2018, ktoré by mali byť známe v nasledujúcich týždňoch, by mali byť podľa neho lepšie, ako sa očakávalo.

„A zatiaľ je všetko naštartované tak, aby sme v roku 2019 mohli dosiahnuť prvýkrát v histórii krajiny výsledok hospodárenia nula z pohľadu deficitu. To je podľa mňa fundament, ktorý má svoju obrovskú hodnotu najmä v čase, keď sa blížime možno k nejakému zvratu,“ povedal v stredu Peter Kažimír.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame