Kažimír: Účasť MMF v gréckom programe je vítaná, nie však za každú cenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Ján Slovák

Ministri financií EÚ pokračovali aj v rokovaniach o opatreniach zameraných na boj proti daňovým únikom.

Účasť Medzinárodného menového fondu (MMF) v gréckom programe je vítaná, nie však za každú cenu. Uviedol to na Twitteri ešte pred pondelňajším rokovaním ministrov financií eurozóny v Bruseli šéf rezortu financií Peter Kažimír. Ako dodal, pre účasť fondu v programe by nepodporil ani žiaden odpis gréckeho dlhu, ktorý Atény nepotrebujú.

Po rokovaniach Kažimír skonštatoval, že z Bruselu prichádzajú v tomto smere dobré správy. Európa a MMF si podľa neho pri gréckom programe lepšie porozumeli. Podľa neho by sa mali do Grécka vrátiť experti misie a snažiť sa veci vyriešiť. „Uvidíme, ako to pôjde,“ dodal minister.
Vzniknúť by mala čierna listina
Na následnom rokovaní ministrov financií Európskej únie sa predstavitelia všetkých členských štátov venovali najmä boju proti daňovým únikom. Po rokovaní Kažimír potvrdil, že sa pokračuje v práci na čiernej listine štátov, ktorých jurisdikcie v daňovej oblasti nespolupracujú a reálne závery by mohli byť známe do konca roka. „To znamená, tým krajinám sa dá jasný signál, že sa buď začnú správať štandardne, alebo budú umiestnené na čiernej listine krajín, s ktorými nie je veľmi hodno spolupracovať,“ tvrdí.

Zároveň pripustil, že na tejto listine sa môžu objaviť aj niektoré veľké krajiny, ktoré však nechcel menovať. Úvahy, že by sa istou formou daňového raja mohla stať po brexite aj Veľká Británia, však odmieta. „Sme v rovine špekulácií. Zástupca Veľkej Británie sedí s nami za stolom a vyslovoval sa podporne k tejto iniciatíve,“ povedal Kažimír a dodal, že podobné vyjadrenia vníma skôr ako súčasť „taktiky boja“ pred nadchádzajúcimi rokovaniami o brexite.
Neodôvodnené výhody niektorých krajín by mali zmiznúť
Cieľom zavedenia čiernej listiny nespolupracujúcich krajín je pritom podľa Kažimíra dosiahnuť spravodlivosť, aby neexistovali krajiny, kde sa dajú schovávať peniaze alebo nejaké aktíva. „Toto je úmysel, ktorý smeruje k znižovaniu korupcie, k potieraniu neodôvodnených výhod niektorých krajín. Ak existujú ostrovy, ktoré žijú len z toho, že schovávajú niekomu peniaze, tak toto je proste princíp, s ktorým nevieme ďalej žiť,“ dodal minister financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond