Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA/Branislav Bibel
20. septembra 2018 12:20 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Kažimír: Rast hospodárstva bude v budúcom roku kulminovať nad 4 %

Nová prognóza rezortu financií potvrdila predchádzajúce očakávania týkajúce sa vývoja hospodárskeho rastu. V tomto aj budúcom roku má ekonomika Slovenska rásť vyše 4-percentným tempom.

Slovenské hospodárstvo v tomto aj budúcom roku porastie vyše 4-percentným tempom. Predpokladá to aktuálna prognóza Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií, podľa ktorej rast hrubého domáceho produktu v tomto roku dosiahne 4,1 % a v budúcom roku zrýchli na 4,5 %. V nasledujúcich dvoch rokoch by mala ekonomika vzrásť o 3,9 %, resp. 3,3 %. Oproti predchádzajúcej prognóze z júna sa tak očakávania analytikov rezortu financií týkajúce sa hospodárskeho rastu nezmenili.

„Môžme sa pochváliť veľmi dobrou štruktúrou tohto rastu,“ reagoval na štvrtkovej tlačovej konferencii na zverejnené údaje minister financií Peter Kažimír. Pozitívny príspevok totiž prinášajú aj investície, tak v súkromnom ako aj verejnom sektore. Podľa ministra za týmito číslami cítiť aj blížiace sa komunálne voľby. „Naši starostovia a primátori naozaj finišujú s investíciami,“ dodal. Dôležitým faktorom pre pozitívny vývoj ekonomiky Slovenska je podľa ministra aj nábeh novej produkcie v bratislavskom Volkswagene.

Jedným z rizík sú spory v medzinárodnom obchode

Budúci rok by sa Slovensko malo dostať na vrchol svojho ekonomického cyklu aj vďaka ďalšej automobilke, nitrianskemu Jaguaru. Prognózu však môžu ovplyvniť negatívne alebo pozitívne riziká. Za negatívne riziko minister označil najmä vonkajšie prostredie, a to hlavne hrozby v oblasti medzinárodného obchodu. V domácom prostredí vníma riziká skôr pozitívne, vyplývajúce z pozitívneho vývoja spotreby domácností, exportu, či investícií.

O niečo lepší však inštitút očakáva vývoj na trhu práce. Rast zamestnanosti by mal v tomto roku dosiahnuť 1,9 % a v budúcom roku 1,1 %. Oproti júnovej prognóze by tak zamestnanosť mala rásť v tomto roku o 0,2 percentuálneho bodu a v budúcom roku o 0,1 percentuálneho bodu rýchlejšie. Očakávania vývoja miery nezamestnanosti sa však nezmenili. Pre tento rok sa očakáva miera nezamestnanosti na úrovni 6,9 % a pre budúci rok 6,4 %. V nasledujúcich rokoch by mala klesnúť pod 6 %.

Platy porastú rýchlejšie

Výrazne sa však navýšili očakávania rastu platov. Prognózu reálnych miezd analytici rezortu financií navýšili pre tento rok o 0,4 percentuálneho bodu na 3,6 % a pre budúci rok o 0,3 percentuálneho bodu na 3,7 %. Nominálne mzdy by v roku 2018 mali medziročne stúpnuť o 6,2 % a o rok o 6,3 %. Prognózu rastu nominálnych miezd tak inštitút navýšil v tomto roku o 0,4 percentuálneho bodu a o 0,6 percentuálneho bodu pre rok 2019.

Analytici rezortu financií mierne upravili aj predikciu vývoja rastu spotrebiteľských cien. Inflácia by podľa aktuálnej makroprongózy IFP mala počas celého prognózovaného obdobia až do roku 2021 dosiahnuť zhodne 2,5 %. Pre tento rok je tak prognóza vývoja inflácie bez zmeny, pre rok 2019 je však navýšená o 0,2 percentuálneho bodu.

Nové čísla z makroprognózy, hoci nepredpokladajú rýchlejší hospodársky rast, by mali znamenať aj vyššie príjmy do štátnej kasy. Podľa IFP to vyplýva z lepšieho vývoja na trhu práce. Minister financií Peter Kažimír však tvrdí, že napriek dodatočným daňovým príjmom pôvodnými cieľmi z Programu stability hýbať nehodlá. Aktuálnu daňovú prognózu rezort financií zverejní budúci týždeň.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame