Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Marko Erd
4. decembra 2017 14:29 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Kažimír: Európski socialisti sa na jednom kandidátovi nezhodli, preto sme dvaja

Minister financií Peter Kažimír očakáva pri voľbe nového predsedu Euroskupiny férovú súťaž.

Minister financií Peter Kažimír očakáva pri voľbe nového predsedu Euroskupiny férovú súťaž. Vyjadril sa tak v pondelok v Bruseli pred stretnutím ministrov financií eurozóny, na ktorom sa má nový šéf Euroskupiny v tajnom hlasovaní vyberať. Vyhlásenia, že svojou kandidatúrou prekvapil, pretože európski socialisti majú iného kandidáta, považuje za skreslené. V sociálnej domokracii totiž podľa Kažimíra k jednohlasnej zhode na kandidátovi nedošlo.

„Dosiahli sme ju najprv na mene Piera Carla Padoana, ktorého sme silne podporovali. Ale keďže sa on rozhodol vzdať tejto možnosti, tak sme nakoniec nedosiahli žiadnu zhodu a preto sme dvaja členovia rodiny sociálnych demokratov, ktorí sa uchádzajú o tento post,“ vyhlásil v Bruseli Kažimír.

V hre je aj zastúpenie nových krajín EÚ

Minister pritom pripúšťa, že aj výber predsedu Euroskupiny môže byť o hľadaní rovnováhy medzi starými a novými členskými krajinami. „Európa nie je len o balansoch medzi juhom a severom, ale je to aj o vyrovnaných šanciach medzi starými a novými členskými krajinami. Keď sa pozriete na európsku mapu, tak zistíte, že reprezentácia zo strany nových členských krajín je veľmi malá. Áno, aj to je v hre,“ dodal.

Skutočnosť, že ako favorit na predsedu Euroskupiny sa v médiách označuje práve druhý kandidát európskych socialistov, Portugalec Mário Centeno, považuje Kažimír za súčasť boja. Ten je však podľa ministra doteraz medzi všetkými kandidátmi veľmi férový a všetko ostatné považuje za mediálne špekulácie. „A samozrejme, každý má svojich priaznivcov, ale aj kritikov. To je úplne prirodzené a legitímne,“ dodal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame