Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince sporenie kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
6. septembra 2018 13:16 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Každý druhý dospelý Slovák podľa prieskumu neinvestuje svoje peniaze

Pritom až 74 % Slovákov dokáže mesačne z rodinného rozpočtu odložiť aspoň 20 eur.

Každý druhý dospelý Slovák neinvestuje svoje peniaze. Slováci si totiž myslia, že na investície nemajú dostatok peňazí. Prieskum UniCredit Bank o investovaní Slovákov pritom ukazuje opak. Vďaka posilňujúcej ekonomike a rastúcim platom až 74 % Slovákov dokáže mesačne z rodinného rozpočtu odložiť aspoň 20 eur z voľných peňazí na investície. Takmer polovica Slovákov (49 %) tvrdí, že nerozumie investovaniu.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že len 19 % Slovákov nemá v rodinnom rozpočte priestor ušetriť ani euro. “Naopak, zvyšní neinvestujúci respondenti sú podľa vlastných slov bez problémov schopní z voľných peňazí dať nabok aspoň 20 eur mesačne, desatina dokonca cez 200 eur,“ komentovala výsledky prieskumu hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Stačí málo

Nie je potrebné odkladať si každý mesiac bokom závratné sumy ani monitorovať situáciu na trhoch. “Pritom ak si mesačne odkladáte aspoň 40 eur, čo podľa nášho prieskumu zvládne viac než polovica respondentov, ktorí dnes neinvestujú, máte aj bez zaujímavého výnosu za päť rokov ušetrených 2 400 eur. Keď k tomu pripočítate ročný výnos, dostanete sa k sume, ktorá pomôže naplniť nejeden finančný zámer,” vraví Ďuďáková.

Investovanie unicredit.jpg

Strach zo straty

Tretina Slovákov sa v súvislosti s investíciami obáva, že by prišli o svoje peniaze. “V spoločnosti panuje silný strach zo straty, ktorý je do značnej miery posilňovaný dvomi menej racionálnymi faktormi. Je to vytvorený obraz, kedy médiá v súvislosti s investovaním informujú skôr viac o stratách než o ziskoch,“ vysvetľuje psychológ Tomáš Vašák.

“Druhým faktorom je rozdielna citlivosť na zisk a stratu. Keď na ulici nájdete desať eur, určite vám to urobí radosť. Ak však desať eur stratíte, intenzita negatívnej emócie je oveľa väčšia. Táto rovnováha vedie k paradoxom a preceňovaniu straty,“ dodal Vašák.

Mylné predstavy Slovákov

Slováci si často mýlia investovanie do podielových fondov s rizikovým špekulatívnym investovaním na burzách. Klienti bánk preferujú investície do podielových fondov a majú široko diverzifikované portfóliá, čo znižuje ďalšie riziká plynúce z kolísania trhov. Klient si navyše môže podľa svojho postoja k riziku vybrať vlastnú investičnú stratégiu.

O prieskume: Prieskum Investície v slovenských rodinách realizovala pre UniCredit Bank agentúra Ipsos prostredníctvom online nástroja Instant Research v júli 2018 na reprezentatívnej vzorke 1 050 Slovákov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies