Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf rast
Ilustračné foto patpitchaya/FreeDigitalPhotos.net
7. októbra 2015 12:04 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Kabinet odsúhlasil návrh rozpočtu Eximbanky na budúci rok

Eximbanka plánuje v budúcom roku dosiahnuť zisk 293 tis. eur.

Vláda v stredu odsúhlasila návrh rozpočtu Exportno-importnej banky (Eximbanky) na rok 2016. Eximbanka plánuje v budúcom roku dosiahnuť čistý zisk na úrovni 293 tis. eur. Oproti očakávanej skutočnosti za tento rok by to znamenalo nárast o 4 %. V roku 2014 banka dosiahla zisk po zdanení v sume 342 tis. eur.

Nárast výnosov z obchodných činností v roku 2016 v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za rok 2015 predpokladá stabilizáciu, príp. mierny nárast obchodných aktivít v rozpočtovom roku. To sa v roku 2016 prejaví medziročným nárastom čistých výnosov z poistenia a zaistenia, stabilnou výškou výnosov z bankových aktivít. Mierne by mali poklesnúť výnosy z umiestňovania dočasne voľných prostriedkov pre predpokladané nižšie úrokové sadzby na peňažnom trhu.

Podpora exportu

Banka by mala podľa návrhu v budúcom roku podporiť prostredníctvom svojich aktivít slovenský export v celkovej výške 1,74 mld. eur. Oproti očakávanej skutočnosti za tento rok by mala byť podpora exportu vyššia o 150,8 mil. eur, resp. o 9,5 %. Uvedený nárast súvisí s vyššou podporou exportu z poisťovacích činností a tiež z bankových činností.

Banka plánuje prostredníctvom úverových a záručných aktivít podporiť slovenský export za 958,7 mil. eur. To je o 36,8 mil. eur viac v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za rok 2015. Ťažiskom bankových činností Eximbanky bude naďalej priame financovanie úverov pri pokračujúcom poklese objemu refinancovania, a tiež poskytovanie záručných produktov.

Prostredníctvom poisťovacích a zaisťovacích činností plánuje banka v roku 2016 podporiť export v celkovej výške 780 mil. eur. To je o 114 mil. eur viac oproti očakávanej skutočnosti za rok 2015. V oblasti poistenia a zaistenia sa banka zameria na poistenie neobchodovateľných rizík s prioritou podpory projektov strednodobého a dlhodobého charakteru na rizikovejšie teritóriá.

Exportno-importnú banku zriadili zákonom z roku 1997. Poslaním Eximbanky je podpora slovenského exportu prostredníctvom bankových a poisťovacích aktivít. Jej úlohou je zlepšiť hospodársku výmenu Slovenskej republiky so zahraničím a zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských výrobcov na zahraničných trhoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies