Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

K phishingovým útokom dochádza v desiatkach tisícov prípadov ročne

Hackeri, ochrana, internet
Ilustračné foto pixabay.com

Aj pri finančných operáciách platí, že bezpečnosť citlivých údajov v on-line prostredí má v rukách predovšetkým samotný používateľ internetu.

Slovenská polícia eviduje za minulý rok 1 779 podvodov s platobnými kartami pri medziročnom náraste o 6,3 %. Odhadovaná škoda sa pohybuje na úrovni 1,3 mil. eur.
Obavy z vírusov
Najčastejšou obavou Slovákov v on-line prostredí je pritom napadnutie zariadenia vírusom. V prieskume Eurobarometer sa takto vyjadrilo 61 % respondentov. Strach z krádeže identity má 59 % Slovákov, z napadnutia či podvodov s bankovou kartou a internetovým bankovníctvom má obavy 54 % opýtaných.

Phishing: podvodná komunikácia, najčastejšie vo forme e-mailu alebo SMS správy, ktorá má evokovať dojem, že odosielateľom je banka.

Podvodníci lákajú citlivé údaje
Úroveň bezpečnosti pritom do veľkej miery závisí od prístupu samotného užívateľa. “Banka svojim klientom nikdy neposiela e-maily s linkom na internetbanking. Rovnako tak si nikdy prostredníctvom emailu, SMS správy alebo telefonicky nepýta od klienta citlivé údaje,” upozorňuje hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová. V prípade tzv. phishingu dochádza k útokom pritom v desiatkach tisícov prípadov ročne.
Heslo treba obmieňať
V rámci bezpečnosti by si mali klienti pravidelne meniť aj heslo do on-line bankovníctva. Z prieskumu vyplynulo, že počas uplynulých dvanástich mesiacov tak urobila iba necelá pätina Slovákov, resp. 19 % respondentov. Európsky priemer je pritom o niečo vyšší, a to na úrovni 25 %.
Desatoro pre bezpečnosť na internete

1.    Používajte silné a komplexné heslá, uchovávajte ich v tajnosti a nikomu ich neprezrádzajte.
2.    Nepoužívajte heslá do internetbankingu pre iné stránky, pravidelne ich obmieňajte.
3.    Pri strate alebo odtajnení prihlasovacích údajov kontaktujte svoju banku.
4.    Používajte dôveryhodné počítače / mobilné zariadenia s legálnym, aktualizovaným softvérom a antivírusovou ochranou.
5.    Nepracujte s internetbankingom prostredníctvom neznámych počítačov / mobilných zariadení a verejných Wi-Fi sietí.
6.    Nevykonávajte neštandardné a výrobcom nepodporované úpravy operačných systémov počítačov/mobilných zariadení.
7.    Do počítačov / mobilných zariadení inštalujte aplikácie len zo známych a overených zdrojov.
8.    Vždy si overte prítomnosť šifrovania komunikácie na stránke internetbankingu (zámoček), v prípade podozrenia na neštandardné správanie kontaktujte banku.  
9.    V žiadnom e-maile neklikajte na linky odkazujúce na internetbanking a neotvárajte neznáme prílohy nevyžiadaných e-mailov, môžu byť škodlivé.
10.    Nereagujte na e-mailové výzvy neznámych osôb o zaslanie identifikačných alebo prihlasovacích údajov, o takomto pokuse neodkladne informujte svoju banku.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 8. februára 2016 11:43Zdroj SITA, voFinanciach.sk
Poštová banka

Zarobte si míňaním. Stačí platiť kartou

3. novembra 2017 10:34 Banky, Aktuality

Nevyhnutné výdavky budú od teraz „bolieť“ váš rodinný rozpočet o niečo menej. Či už pôjde o bežný nákup potravín, zimné topánky alebo vybavenie na hokejový krúžok pre vaše dieťa. Ak ich zaplatíte kartou vo vybraných obchodoch, môžete ušetriť desiatky eur. Stačí sa prihlásiť do programu „Peniaze s5“ od Poštovej banky a môžete … Čítať ďalej

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...