Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Aaron Favila
13. augusta 2018 9:17 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Japonský akciový trh strácal, investori sa obávajú vývoja v Turecku

Hlavný tokijský index Nikkei 225 klesol o 1,9 %.

Japonský akciový trh v pondelok oslabil. Investori majú obavy, že aktuálna finančná kríza v Turecku sa môže rozšíriť na ďalšie rozvíjajúce sa trhy. Hlavný tokijský index Nikkei 225 klesol o 1,9 % na 21 885,45 bodu.

Kurz tureckej líry sa prudko prepadol v čase, keď krajina vedie vážne diplomatické spory s USA. Prezident Recep Tayyip Erdogan medzitým upevňuje kontrolu nad tureckou centrálnou bankou, ktorej v súčasnosti šéfuje jeho zať. Banka napriek tlaku ekonómov odmieta podporiť kurz líry zvýšením úrokových sadzieb a drží ich naďalej na nízkych úrovniach.

Líra v tomto roku stráca

Líra od začiatku roka voči americkému doláru stratila zhruba 40 % hodnoty. To spôsobuje obavy z rozšírenia finančnej nestability, na čo investori reagujú výpredajmi akcií a presmerovaním voľných zdrojov do bezpečnejších aktív, akými sú americký dolár a vládne dlhopisy.

Ďalší tlak na líru vyvolali v piatok výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyhlásil, že podporí ďalšie zvýšenie ciel na dovoz ocele a hliníka z Turecka. Vzťahy medzi Washingtonom a Ankarou navyše zaťažuje spor po zatknutí amerického pastora, ktorý čelí v Turecku obvineniam zo špionáže a činností súvisiacich s terorizmom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame