Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonsko, peniaze, jen, bankovky
ilustračné foto. pixabay.com
21. decembra 2017 10:26 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Japonsko menovú politiku nezmenilo

Japonská centrálna banka konštatovala, že inflačné očakávania sa nachádzajú vo fáze oslabovania.

Japonská centrálna banka vo štvrtok ponechala uvoľnenú menovú politiku bez zmeny. Rastúca súkromná spotreba, posilnené vývozy a podnikové investície sú podľa banky signálom, že tretia najväčšia svetová ekonomika pokračuje v miernom zotavovaní. Inštitúcia vo vyhlásení zopakovala, že inflačné očakávania sa nachádzajú vo „fáze oslabovania“, čím naznačila, že výraznejšie zmeny smerovania menovej politiky sú v krátkodobom horizonte nepravdepodobné. Kľúčovú úrokovú sadzbu banka ponechala na úrovni – 0,1 %.

Inflácia zaostáva za cieľom

Centrálna banka sa snaží stimulovať hospodársky rast a dosiahnuť zrýchlenie inflácie smerom k dvojpercentnej cieľovej hodnote. Do ekonomiky preto každý rok vkladá bilióny japonských jenov prostredníctvom nákupov štátnych dlhopisov. Medziročná jadrová inflácia bola v októbri na úrovni 0,8 percenta, čiže v porovnaní s predošlým mesiacom mierne posilnila. Zostáva však výrazne pod úrovňou, ktorú považuje banka za optimálnu pre udržanie cenovej stability.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame