Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonsko, peniaze, jen, bankovky
ilustračné foto. pixabay.com
29. januára 2016 9:36 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Japonská centrálna banka zavádza negatívne úrokové sadzby

Negatívna úroková sadzba vo výške mínus 0,1 % sa týka niektorých vkladov komerčných bánk v centrálnej banke. Tento krok šokoval finančné trhy.

Japonská centrálna banka (BOJ) zavádza negatívnu úrokovú sadbu vo výške mínus 0,1 % na niektoré vklady komerčných bánk v centrálnej banke. Jej krok má zabrániť tomu, aby volatilita na globálnych trhoch poškodila podnikateľskú dôveru a taktiež tomu, aby sa obnovilo deflačné myslenie v krajine. Zníženie sadzieb do negatívneho teritória banka schválila pomerom hlasov päť ku štyrom. Rozhodnutie japonskej centrálnej banky šokovalo finančné trhy.

„BOJ bude znižovať sadzby hlbšie do negatívneho teritória, ak usúdi, že je to potrebné,“ uviedla banka. „Japonská ekonomika pokračuje v miernom zotavovaní a cenové trendy sa stabilne zlepšujú. Objavuje sa však riziko, že nízke ceny ropy, neistota na rozvíjajúcich sa trhoch, vrátane Číny, a nestabilita globálneho trhu môžu poškodiť podnikateľskú dôveru a oddialiť zmenu myslenia ľudí z deflačného nastavenia,“ povedal šéf BOJ Haruhiko Kurod.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...