Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bank of Japan, Japonská centrálna banka
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Shizuo Kambayashi, File
18. decembra 2015 8:39 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Japonská centrálna banka upravila stimulačný program

Banka sa rozhodla rozšíriť druhy aktív, ktoré nakupuje. Zameriavať sa bude na štátne dlhopisy s dlhšou splatnosťou.

Japonská centrálna banka (BOJ) v piatok ponechala nezmenenú menovú bázu v rámci svojho stimulačného programu, rozhodla sa však rozšíriť druhy aktív, ktoré nakupuje. Zameriavať sa bude na štátne dlhopisy s dlhšou splatnosťou a zvýši nákupy rizikových aktív. Od začiatku budúceho roka sa splatnosť posunie na úroveň okolo dvanásť rokov.

Ponuka peňazí sa bude zvyšovať
BOJ podľa vlastných slov prijala nové opatrenia, aby doplnila efekty existujúceho programu kvantitatívneho a kvalitatívneho uvoľňovania. Japonská centrálna banka potvrdila svoj prísľub, že bude zvyšovať ponuku peňazí tempom 80 bil. jenov (JPY) ročne prostredníctvom nákupov aktív.

Šéf banky hovorí o pripravenosti konať
„Prijali sme opatrenia na doplnenie kvantitatívneho a kvalitatívneho uvoľňovania, takže bez váhania môžeme rozšíriť program, ak to bude potrebné… Spoločnosti a domácnosti sa odkláňajú od deflačného myslenia. Medzi sektormi je však nesúlad, chceme rozšíriť pozitívne impulzy,“ povedal šéf BOJ Haruhiko Kuroda.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...