Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
5. februára 2016 10:35 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Inflačné tlaky v eurozóne v závere vlaňajška oslabili

Index budúcej inflácie v eurozóne podľa údajov inštitútu ECRI klesol na 98,5 bodu z novembrových 99,6 bodu.

Inflačné tlaky v menovej únii zostávajú utlmené. Index budúcej inflácie v eurozóne (EZFIG), ktorý zostavuje Inštitút pre výskum ekonomického cyklu (ECRI), podľa piatkových údajov klesol na 98,5 bodu z novembrových 99,6 bodu. Index sa tak podľa inštitútu priblížil k sedemmesačným minimám zo septembra.

Tlak na ďalšie kroky ECB
Medziročná inflácia v eurozóne sa nachádza hlboko pod dvojpercentnou cieľovou hodnotou ECB. To stupňuje tlak na banku, aby už v marci posunula svoju depozitnú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória a vystupňovala nákupy dlhopisov, do  ktorých investuje každý mesiac 60 mld. eur. V decembri ceny v eurozóne oproti rovnakému mesiacu roka 2014 posilnili o iba 0,4 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies