Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
13. apríla 2018 9:36 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Inflácia sa vrátila na päťročné maximá

Medziročne najrýchlejšie v marci rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Rast cien sa v marci vrátil na päťročné maximá, ktoré zaznamenal v januári. Inflácia totiž dosiahla rovnako ako v prvom mesiaci roka 2,4 %, čo oproti februáru znamenalo zrýchlenie o 0,3 percentuálneho bodu. Priemerný rast cien v prvom štvrťroku tohto roka tak dosiahol 2,3 %. Medzimesačne ceny rástli v marci oproti februáru rovnako ako mesiac predtým o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Stagnujú ceny za pošty a spoje

Medziročne najrýchlejšie v marci rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, a to o 5,7 %. Ceny v reštauráciách a hoteloch stúpli o 3,1 %, za rozličné tovary a služby o 2,9 %, za odevy a obuv o 2,5 %, ceny dopravy stúpli o 2,2 %, zdravotníctva o 1,7 %, bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív o 1,6 % a rekreácie a kultúry o 1,5 %. Oproti vlaňajšiemu marcu zdraželo tiež vzdelávanie o 1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,3 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,2 %. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.

Na medzimesačnej báze vzrástli ceny za odevy a obuv o 2,3 %, potraviny a nealkoholické nápoje, reštaurácie a hotely a rozličné tovary a služby zhodne o 0,4 %. Zdraželo aj zdravotníctvo o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a rekreácia a kultúra zhodne o 0,2 %. V marci oproti februári naopak klesli ceny v doprave o 0,6 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,5 % a alkoholických nápojov a tabaku o 0,3 %. Na februárovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje a ceny vzdelávania.

Jadrová inflácia sa zrýchlila

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v marci dosiahla 2,7 %, kým vo februári predstavovala 2,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v marci 1,9 %. Vo februári bola na úrovni 1,7 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v marci vo výške 0,2 % a čistá inflácia bola rovnako na úrovni 0,2 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame