Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
13. novembra 2017 9:37 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Inflácia postupne zrýchľuje, v októbri ceny medziročne stúpli o 1,7 %

Zvyšovanie cenovej hladiny v tomto období ťahajú najmä potraviny, ktoré oproti vlaňajšku zdraželi už o vyše 6 %.

Rast cien na Slovensku sa naďalej zrýchľuje. V októbri dosiahla medziročná inflácia meraná národnou metodikou 1,7 %, čo oproti septembru znamenalo zrýchlenie o 0,1 percentuálneho bodu. Dynamika rastu cien sa pritom zvyšuje už štvrtý mesiac v poradí. V priemere za desať mesiacov roka tak ceny na Slovensku medziročne stúpli o 1,2 %. Medzimesačne sa ceny v októbri oproti septembru zvýšili o 0,3 %, kým v septembri oproti augustu rástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Na medziročnej báze sa najvýraznejšie zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov. Tie boli totiž oproti vlaňajšiemu októbru vyššie až o 6,2 %. Zvyšujú sa však aj ceny dopravy o 2,6 %, ceny v reštauráciách a hoteloch medziročne stúpli o 2,5 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku a zdravotníctva zhodne o 2,4 %, rekreácie a kultúry o 2,1 %, rozličných tovarov a služieb o 1,6 %, vzdelávania o 1,1 % a odevov a obuvi o 0,4 %. Naopak klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1 % a ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti o 0,6 %. Na úrovni vlaňajška zostali ceny pôšt a spojov.

Medzimesačne najvýraznejšie zlacnela doprava

V porovnaní so septembrom sa v októbri zvýšili najmä ceny za odevy a obuv o 1,6 %. Zdraželi však aj potraviny a nealkoholické nápoje o 1,1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,5 %, zdravotníctvo a rekreácia a kultúra zhodne o 0,4 %, reštaurácie a hotely o 0,2 % a napokon aj bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a vzdelávanie zhodne o 0,1 %. Medzimesačný pokles na druhej strane vykázali ceny v doprave o 0,3 %, rozličných tovarov a služieb o 0,2 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,1 %. Na septembrovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v októbri dosiahla 2,5 %, kým v septembri predstavovala 2,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v októbri 1,4 %. V septembri bola na úrovni 1,5 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v októbri vo výške 0,4 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,2 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame