Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto. pixabay.com
14. marca 2018 9:42 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Inflácia po januárových päťročných maximách vo februári spomalila

Spotrebiteľské ceny v druhom mesiaci tohto roka rástli medziročne o 2,1 %. Môže za to aj spomalenie rastu cien potravín.

Rast cien sa vo februári zmiernil. Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien totiž podľa údajov Štatistického úradu SR vo februári dosiahla 2,1 %, čo oproti januárovému päťročnému rastovému maximu znamenalo spomalenie o 0,3 percentuálneho bodu. V priemere za prvé dva mesiace tohto roka tak ceny medziročne stúpli o 2,3 %. Na medzimesačnej báze ceny vo februári oproti januáru stúpli o 0,2 %, kým v januári rástli medzimesačne o 0,8 %.

Naďalej najrýchlejšie rastú ceny potravín

V medziročnom porovnaní rástli naďalej najrýchlejšie ceny potravín a nealkoholických nápojov. Hoci ich dynamika sa oproti januáru zmiernila z 6,8 % na 4,6 %. V porovnaní s vlaňajším februárom však rástli aj ceny v reštauráciách a hoteloch o 2,7 %, ceny rozličných tovarov a služieb o 2,5 %, dopravy o 2,4 % či rekreácie a kultúry o 1,6 %. Zhodne o 1,5 % stúpli tiež ceny alkoholických nápojov a tabaku a bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív, zdraželo tiež vzdelávanie o 1 %, odevy a obuv o 0,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,4 %. Klesli iba ceny v zdravotníctve o 0,2 %. Bez zmeny zostali ceny pôšt a spojov.

Na medzimesačnej báze sa zvýšili predovšetkým ceny dopravy o 1,4 % a rozličných tovarov a služieb o 0,8 %. Vo februári oproti januáru však zdraželi tiež nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti 0,4 %, zdravotníctvo o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, rekreácia a kultúra a reštaurácie a hotely zhodne o 0,2 % a alkoholické nápoje a tabak o 0,1 %. Klesli ceny odevov a obuvi o 0,8 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,7 %. Na januárovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje a ceny vzdelávania.

Jadrová inflácia spomalila

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, vo februári dosiahla 2,3 %, kým v januári predstavovala 2,7 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla vo februári 1,7 %. V januári bola na úrovni 1,7 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia vo februári vo výške 0,2 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,4 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame