Index Dow Jones opäť prekonal svoje maximum, darilo sa aj bankám

14. júla 2017 10:39
SITA
Obchodovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Shizuo Kambayashi

Americkému akciovému trhu pomohli najmä mierne zisky bánk a technologických firiem.

Akciový trh v USA vo štvrtok posilnil, keď k rastu prispeli najmä mierne zisky bánk a technologických firiem. Najnovšie prírastky pomohli indexu Dow Jones druhý deň v rade prekonať historické maximá. Darilo sa aj firmám zameraným na spotrebiteľov, medzi stratovými titulmi boli napríklad telekomunikácie alebo distribučné spoločnosti.

Index Standard & Poor’s 500 posilnil o 0,2 % na 2 447,83 bodu, Dow Jones o 0,1 % na 21 553,09 bodu a Nasdaq o 0,2 % na 6 274,44 bodu.

Kroky Fed-u môžu podporiť dopyt po akciách

Globálne akciové trhy pozitívne reagovali na vyjadrenia šéfky americkej centrálnej banky Janet Yellenovej. Ta v záverečný druhý deň svojho vystúpenia na pôde Kongresu konštatovala, že nedávne spomalenie rastu cien nemusí Federálnemu rezervnému systému zabrániť v dosiahnutiu cieľa, ktorým je zrýchlenie medziročnej inflácie na dve percentá. Uviedla tiež, že riziká súvisiace s infláciou sú dvojaké, a to v podobe príliš pomalého alebo naopak rýchleho rastu cien. To investori vyhodnotili ako signál, že Fed môže spomaliť tempo sprísňovania menovej politiky a tým podporiť dopyt po akciách.

V Európe posilnil francúzsky index CAC 40 o 0,5 % a nemecký DAX o 0,1 %. Britský index FTSE 100 uzatvoril štvrtkové obchodovanie bez zmeny. Japonský akciový trh v piatok posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei 225 vzrástol o 0,1 % na 20 118,86 bodu.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články