Hypotekárne záložné listy nahrádzajú kryté dlhopisy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte

V súčasnosti majú program krytých dlhopisov schválené dve banky, ich počet sa však postupne rozširuje.

Hypotekárne záložné listy nahrádzajú kryté dlhopisy. Ich zavedenie na slovenskom trhu umožnili novela zákona o bankách a novela zákona o dlhopisoch. „V súčasnosti majú program krytých dlhopisov schválené dve banky, ich počet sa však postupne rozširuje,“ uviedol Eduard Kalina z odboru emisií Centrálneho depozitára cenných papierov (CDCP) SR.

Kryté dlhopisy sú osobitným druhom zabezpečeného dlhopisu. Jeho emitentom môžu byť banky s výnimkou pobočiek zahraničných bánk. Kryté dlhopisy môžu vydávať len tie banky, ktoré majú schválený tzv. program krytých dlhopisov zo strany Národnej banky Slovenska. „Tento program je akýmsi rámcom, môže obsahovať viac emisií, preto sa bude priebežne dopĺňať o ďalšie dlhopisy,“ povedal Kalina.

Cenné papiere ako zábezpeka

V doterajšej praxi bolo stanovené, že ak samotný emitent odkúpi hypotekárny záložný list, tento automaticky zaniká. V prípade krytých dlhopisov je to inak. Ak emitent nerozhodne o zániku cenného papiera, tento nezanikne a môže byť použitý ako zábezpeka.

„Toto je dôležité napríklad v situácii, keď sa banky chcú financovať v Národnej banke Slovenska,“ upresňuje Kalina. „V prípade krízy alebo preklenutia dočasne nepriaznivej situácie tak môžu banky tieto cenné papiere použiť ako zábezpeku. Aj preto sú kryté dlhopisy považované za kvalitné likvidné aktívum,“ doplnil Kalina.

CDCP je pripravený

Na novú situáciu zareagoval aj centrálny depozitár, a to úpravou svojho informačného systému. „Pre emitentov, ktorí sú aj účastníkmi CDCP SR, sa zjednodušuje proces vydávania cenných papierov,“ hovorí Dagmar Kopuncová, obchodná riaditeľka CDCP SR.

„Štandardnou praxou bolo, že emitent musel prísť osobne, keď chcel podať príkaz na pripísanie vydávaných cenných papierov na účty kupujúcich. Teraz stačí, keď podá príkaz cez informačný systém. Okrem toho cez informačný systém môže požiadať aj o zoznam majiteľov cenných papierov,“ doplnila Kopuncová.

Pripravujú sa ďalšie novinky

Výhodou je aj to, že poplatky za služby CDCP SR spojené s krytými dlhopismi sú rovnaké ako pri ich „predchodcovi“ hypotekárnych záložných listoch. A to aj napriek tomu, že ide o bonitnejší druh cenných papierov. V zmysle nových obchodných podmienok sa zjednodušil proces zrušenia emisií zaknihovaných cenných papierov, teda aj krytých dlhopisov.

„V budúcnosti sa pripravuje ďalšie uľahčenie procesu, ktorý súvisí s vydávaním cenných papierov,“ dopĺňa Dagmar Kopuncová. „Konkrétne ide o prideľovanie ISINov, ktoré sú povinnou náležitosťou zaknihovaného cenného papiera. Emitenti, ktorí sú účastníkmi CDCP SR, budú môcť požiadať o pridelenie ISINu aj prostredníctvom informačného systému.“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CDCP Centrálny depozitár cenných papierov SR