Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Britain HSBC
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
19. januára 2018 12:37 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

HSBC zaplatí v USA cez 100 mil. dolárov na urovnanie kriminálneho vyšetrovania

Súčasťou urovnania je pokuta vo výške 63,1 mil. USD za manipuláciu transakcií s devízami a odškodnenie nemenovaného korporátneho klienta v sume 38,4 mil. USD.

Britská banka HSBC, ktorá je najväčším európskym peňažným ústavom, súhlasila so zaplatením 101,5 mil. USD, aby urovnala kriminálne vyšetrovanie v USA týkajúce sa zmanipulovaných transakcií s devízami. Súčasťou urovnania je pokuta vo výške 63,1 mil. USD a odškodnenie nemenovaného korporátneho klienta v sume 38,4 mil. USD. Banka uznala, že jej obchodníci v záujme dosiahnutia vlastného zisku dvakrát zneužili dôverné informácie, ktoré im poskytli klienti. Banka sa tiež dohodla, že zintenzívni svoj program dodržiavania pravidiel a vnútornú kontrolu a sľúbila úplnú spoluprácu s regulátorom a orgánmi činnými v trestnom konaní. Informoval o tom britský portál bbc.com.

V súvislosti s vyšetrovaním transakcií s devízami bol už v minulom roku usvedčený jeden z bývalých bankárov HSBC. Porota v USA rozhodla, že sa v roku 2011 dopustil podvodu v obchode s devízami, v ktorom bola klientom banky firma Cairn Energy. HSBC už spoločnosť Cairn Energy odškodnila sumou približne 8 mil. USD.

Portál bbc.com dodal, že v novembri minulého roka britská banka súhlasila s tým, že francúzskym úradom zaplatí pokutu 300 mil. eur s cieľom urovnať dlhodobé prešetrovanie, ktoré sa týkalo daňových únikov jej francúzskych klientov. Francúzska finančná prokuratúra totiž tvrdila, že pri daňových únikoch francúzskym klientom pomáhala švajčiarska divízia privátneho bankovníctva HSBC.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame