Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Francisco Seco
9. apríla 2019 11:42 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Hrozba amerických ciel poškodila európske akcie, klesol najmä Airbus

USA chcú uvaliť clá na tovary z Európy v rámci odvety na to, že EÚ subvencuje výrobu lietadiel, akcie Airbusu klesli o 1,8 %.

Európsky akciový trh oslabil v reakcii na novú hrozbu zavedenia ciel na európske tovary zo strany USA. Paneurópsky akciový index Stoxx 600 v úvode utorkového obchodovania klesol o 0,1 percenta.

Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer totiž zverejnil zoznam európskych tovarov, na ktoré navrhuje uvaliť clá ako odvetu za to, že Európska únia dotuje výrobu lietadiel. Po tejto správe v Európe oslabili akcie priemyselných firiem a výrobcov luxusných tovarov. Americký krok sa dotkol najmä európskeho výrobcu lietadiel Airbus, ktorého akcie klesli o 1,8 percenta, informoval portál cnbc.com.

Čítajte aj:

„Naším konečným cieľom je dosiahnuť dohodu s EÚ, aby sa ukončili všetky subvencie pre veľké civilné lietadlá, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Keď EÚ zruší tieto škodlivé dotácie, dodatočné americké clá, ktoré sa uvalia ako odveta, sa môžu zrušiť,“ citoval portál bbc.com splnomocnenca USA pre obchod.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame