Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, rast
Ilustračné foto. pixabay.com
13. novembra 2015 16:11 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Hospodársky rast v treťom kvartáli zrýchlil na 3,6 %

Medzikvartálne si slovenská ekonomika v treťom štvrťroku oproti druhému štvrťroku polepšila o 0,9 %.
Tempo rastu slovenského hospodárstva v treťom kvartáli zrýchlilo. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR, podľa ktorého hrubý domáci produkt Slovenska v treťom štvrťroku medziročne v stálych cenách stúpol o 3,6 %. Oproti druhému kvartálu tak dynamika hospodárstva zrýchlila o 0,4 percentuálneho bodu. Medzikvartálne po očistení o sezónne vplyvy hrubý domáci produktu Slovenska v treťom štvrťroku oproti druhému štvrťroku vzrástol o 0,9 %.
Rast je najsilnejší za ostatných päť rokov
Rýchlejšie ako v treťom štvrťroku rástla slovenská ekonomika naposledy na konci roka 2010. “Rýchly odhad za tretí kvartál prekonal naše pôvodné očakávania miernejšieho rastu, avšak vysvetlenie prináša nedávna revízia údajov HDP,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Zverejnené čísla tak podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka jednoznačne prevýšili priemerné trhové očakávania, ktoré odhadovali rast ekonomiky na úrovni 3,3 %. “Rast bol vo výške 3,6 %, čo indikuje, že by celkové číslo za rok 2015 mohlo byť nad 3,2 %,“ skonštatoval riaditeľ Inštitútu pre finančnú politiku Martin Filko.

V bežných cenách pritom slovenské hospodárstvo v období od júla do konca septembra vyprodukovalo hrubý domáci produkt v objeme 20,592 mld. eur, čo predstavuje nárast o 3,3 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Detailnú štruktúru, ako aj spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu v treťom štvrťroku tohto roka Štatistický úrad SR zverejní 4. decembra 2015.
Ťahúňom domáci dopyt
Slovenská sporiteľňa očakáva, že aj naďalej zostal hlavným motorom rastu domáci dopyt, a to spotreba domácností a najmä investície, podporované zlepšením na trhu práce a vplyvom eurofondov. “Náš odhad celoročného rastu HDP ponechávame zatiaľ na úrovni 3,2 %. Hlavným ťahúňom by mal ostať domáci dopyt,“ dodala Muchová.

Predstihové indikátory z eurozóny na čele s Nemeckom, naším hlavným obchodným partnerom, podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa nenaznačujú ďalšiu výraznejšiu akceleráciu hospodárskeho rastu. “Na druhej strane nepredpokladáme ani jeho spomalenie, keď silný domáci dopyt pri uvoľnenej menovej politike ECB a nízkych cenách energií by mal zatieniť spomaľovanie rastu rozvíjajúcich sa krajín. Predpokladáme, že naša ekonomika si aj v závere roka udrží solídne tempo rastu,“ uviedol Pánis.
Rast tretieho štvrťroka bol na vrchole
Na základe pozitívnych čísel z tretieho štvrťroka bude UniCredit Bank revidovať odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku mierne nahor z 3,2 % na 3,3 až 3,4 %. “Predpokladáme však, že v treťom štvrťroku dosiahol rast slovenskej ekonomiky svoj vrchol. Aj napriek miernemu spomaleniu oproti tretiemu štvrťroku sa rast ekonomiky aj v poslednom štvrťroku tohto roka a v budúcom roku udrží v blízkosti 3 %,“ domnieva sa analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Budúci rok skĺzne podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho čerpanie eurofondov späť na úroveň z roku 2014, alebo až pod ňu. Ekonomika tak pravdepodobne podľa neho spomalí späť na trojpercentný rast. ČSOB v budúcom roku očakáva rast na úrovni 3,2 %. “Pozitívnym rizikom je príchod novej automobilky. Naopak, negatívnym rizikom sú externé faktory ako spomalenie Číny alebo dopad emisného škandálu na výrobu áut v strednej Európe,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...