Horný limit príjmu pre zvýhodnenú hypotéku klesne

4. decembra 2015 12:40
voFinanciach.sk/SITA
úvery, bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Nominálna priemerná mzda v národnom hospodárstve bola v treťom kvartáli nižšia ako v druhom. Horná hranica príjmu pre zvýhodnenú hypotéku preto klesne pod 1 120 eur.

Horná príjmová hranica pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od začiatku budúceho roku zníži o zhruba 20 eur tesne pod 1 120 eur. Podľa údajov o vývoji priemernej mzdy, ktoré v piatok uverejnil Štatistický úrad SR, bude predstavovať 1 119,30 eura. Strop príjmu sa totiž vypočítava práve z údajov o priemernej mzde a mení sa každý štvrťrok. Stanovený je ako 1,3 násobok priemernej mzdy. Ak žiada o zvýhodnený úver dvojica, hranica pre zvýhodnenú hypotéku sa zdvojnásobuje. Od januára bude teda 2 238,60 eura. Jeden z dvojice pritom môže zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca. Podstatné je, aby neprekročili spoločný strop príjmu.

Bude sa opäť zvyšovať?

„Nakoľko hranica v dôsledku zverejnenej priemernej mzdy od januára klesne, mladý človek s vyšším príjmom, ktorý sa zmestí do súčasného stropu, môže v decembri ešte stále požiadať o zvýhodnenú hypotéku pre mladých,“ upozorňuje riaditeľka Odboru úverov pre retail a MicroSME ČSOB Dáša Polláková. Ako dodáva, opätovný nárast príjmovej hranice sa podľa skúseností z posledných rokov dá očakávať znova v apríli. Vtedajšia hranica sa totiž vypočítava z priemernej mzdy posledného kvartálu predchádzajúceho roka, kedy sa zvyknú vyplácať aj koncoročné odmeny či trináste platy.

Základné informácie o hypotéke pre mladých

Hypotéku pre mladých si môžu zobrať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Príspevok sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania, najviac zo sumy 50 000 eur. Úroková sadzba sa znižuje o 3 %, pričom 2 % dotuje štát a 1 % banka. Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Zdroj: ČSOB

 

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články