Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto. pexels.com
8. novembra 2017 18:36 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Hodnota čistého bohatstva Slovenska sa vlani o niečo zlepšila

Zlepšeniu čistého bohatstva vlani pomohli aktualizované makroekonomické údaje.

Hodnota čistého bohatstva verejného sektora Slovenska sa v minulom roku zlepšila. Ku koncu roka dosiahla záporných 120,727 mld. eur, čo v pomere k hrubému domácemu produktu znamenalo mínus 148,8 %. Medziročne sa tak negatívny podiel čistého bohatstva verejného sektora na hrubom domácom produkte znížil o 22,1 percentuálneho bodu. Vyplýva to zo Súhrnnej výročnej správy Slovenskej republiky za rok 2016, ktorú v stredu prerokoval vládny kabinet.

Koncept čistého bohatstva sa začal sledovať na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a má dať popis hospodárenia verejného sektora ako celku. Verejný sektor pritom v tejto definícii zahŕňa okrem organizácií verejnej správy aj podniky verejnej správy a Národnú banku Slovenska. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa pod čistým bohatstvom rozumie súčet vlastného imania subjektov verejnej správy, vlastného imania Národnej banky Slovenska, vlastného imania podnikov štátnej správy a podnikov územnej samosprávy, upravený o implicitné záväzky, iné aktíva a iné pasíva vrátane podmienených záväzkov.

Implicitné záväzky klesli

Podstatný dopad na čisté bohatstvo majú práve implicitné záväzky, teda náklady, s ktorými treba počítať do budúcnosti. Ide najmä o financovanie starnutia obyvateľstva cez dôchodkový systém a takisto cez zdravotníctvo. Hoci v minulom roku implicitné záväzky verejného sektora na Slovensku klesli, stále dosahujú až takmer 89 mld. eur. Práve zmene v implicitných záväzkoch pritom ministerstvo financií, ktoré súhrnnú správu kabinetu predložilo, pripisuje podstatný vplyv na zlepšenie celkového čistého bohatstva v minulom roku. Zmena v implicitných záväzkoch však vplývala predovšetkým z aktualizácie makroekonomických údajov a posunu východiskového roka. Projekcie nákladov do budúcnosti sa tak výraznejšie nezmenili.

Celkové aktíva verejného sektora pritom vlani stúpli o 646 mil. eur na 63,683 mld. eur, aj vďaka nárastu hodnoty dlhodobého hmotného majetku, ako je cestná a diaľničná infraštruktúra, pozemky, dopravné prostriedky a podobne. Z pasív sa medziročne zvýšili bankové úvery a rezervy, naopak kleslo vlastné imanie a záväzky.

Dlh verejnej správy presahuje 51 % HDP

Súhrnná výročná správa zároveň potvrdzuje, že slovenská verejná správa vlani hospodárila so schodkom 2,2 % hrubého domáceho produktu a konsolidovaný dlh verejnej správy dosiahol 51,8 % výkonu ekonomiky. V rámci Európskej únie tak vykázalo vyšší schodok verejných financií iba sedem krajín, naopak 18 štátov hospodárilo lepšie. Pre porovnanie, priemerný schodok v Európskej únii dosiahol za minulý rok 1,7 % hrubého domáceho produktu, avšak priemerný dlh verejnej správy krajín spoločenstva dosahuje až 83,2 % hrubého domáceho produktu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies