Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. SITA
24. októbra 2017 8:25 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Historicky najnižší deficit sme nedosiahli, Eurostat zhoršil notifikáciu

AKTUALIZOVANÉ

Vlani sme nielenže nedosiahli historicky najnižší deficit, ale ani sa nenaplnili rozpočtové ciele.

Hoci pôvodne to tak vyzeralo, Slovensku sa v minulom roku rozpočtový cieľ dosiahnuť nepodarilo. Eurostat totiž zverejnil definitívnu jesennú notifikáciu deficitu a dlhu, podľa ktorej schodok verejných financií vlani dosiahol 2,19 % hrubého domáceho produktu, kým ešte v jarnej notifikácii hovoril o deficite na úrovni 1,68 % výkonu ekonomiky. Rozpočet verejnej správy počítal so schodkom na úrovni 1,93 % hrubého domáceho produktu. Hrubý dlh verejnej správy podľa aktuálnej notifikácie dosiahol vlani 42,053 mld. eur, čo znamenalo 51,82-percentný podiel na hrubom domácom produkte.

Spresňovali sa zdrojové údaje

Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, v jesennej notifikácii sa oproti jarnej správe spresnili zdrojové údaje. Týkať sa mali hodnoty prijatých daní, korekcií pri európskych fondoch, pohľadávok a záväzkov a spresniť sa mal aj výpočet príjmov z majetku pochádzajúci z verejných korporácií. „Pri výpočte deficitu a dlhu za roky 2013 až 2016 sme vychádzali z najaktuálnejších dostupných údajov za subjekty klasifikované v sektore verejnej správy a odporúčaní Eurostatu,“ dodáva Štatistický úrad SR.

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) mala najvyšší dopad na navýšenie deficitu verejnej správy aktualizácia odhadu dane z príjmov právnických osôb. Z celkovej zmeny v notifikácii deficitu na úrovni 412 mil. eur sa tento faktor podieľal až 224 mil. eur. Ďalších 161 mil. eur k schodku pridala aktualizácia superdividendového testu na dividendy SPP, o zvyšok sa postaralo zníženie pohľadávky Protimonopolného úradu SR voči stavebným spoločnostiam a iné vplyvy. Pozitívne na deficit verejných financií vplývalo zníženie úrovne korekcií k čerpaniu eurofondov v sume 39 mil. eur.

Najnižší deficit bol v roku 2007

Po zverejnení aktualizovaných údajov Eurostatom tak už neplatia slová ministra financií Petra Kažimíra z apríla tohto roku. Vtedy po jarnej notifikácii deficitu a dlhu hovoril o prepisovaní histórie a historicky najnižšom deficite verejných financií, aký kedy Slovensko malo. Najnižším schodkom v histórii však po aktualizácii údajov naďalej zostáva údaj z roku 2007, kedy deficit jedinýkrát v histórii klesol pod 2 % výkonu ekonomiky, konkrétne na 1,95 % hrubého domáceho produktu.

Ministerstvo pripomína pokles deficitu

Ministerstvo financií však pripomína, že napriek úprave schodku verejnej správy oproti jarnej notifikácii sa podarilo znížiť deficit oproti roku 2015 z vtedajších 2,74 % hrubého domáceho produktu o 0,55 percentuálneho bodu. Hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová zároveň dodáva, že hodnota maastrichtského dlhu sa oproti jarnej notifikácii zlepšila vplyvom revízie hrubého domáceho produktu o vyše desatinu percentuálneho bodu na spomínaných 51,82 % výkonu ekonomiky.

Rezort financií zároveň potvrdzuje, že za revíziou stoja nižšie príjmy z korporátnej dane či reklasifikácia príjmov z dividend Eurostatom. „Štatistický úrad SR spolu s Ministerstvom financií SR a Národnou bankou Slovenska odoslali do Eurostatu spresnené výsledky hospodárenia verejných financií Slovenskej republiky za rok 2016. Tieto údaje boli Eurostatom verifikované prostredníctvom písomných otázok a odpovedí a následne Eurostat zverejnil aktualizované výsledky hospodárenia krajín Európskej únie,“ dodala Gogová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame