Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nákup, obchod, košík, potraviny
Ilustračné foto. pixabay.com
15. júna 2018 9:36 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Harmonizovaná inflácia v máji spomalila na 2,7 %

Priemerná dvanásťmesačná inflácia tak v máji dosiahla 2,1 %.

Spomalenie rastu cien potvrdzujú aj údaje o harmonizovanej inflácii. Podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) totiž spotrebiteľské ceny na Slovensku v máji medziročne stúpli o 2,7 %, kým v apríli rástli o 3 %. Priemerná dvanásťmesačná inflácia tak v máji dosiahla 2,1 %. Medzimesačne sa ceny podľa harmonizovaného indexu v máji nezmenili, kým v apríli oproti marcu boli vyššie o 0,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Rastú ceny hlavne v doprave

V medziročnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny dopravy, a to o 5,5 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov s rastom o 4,5 %, hotely, kaviarne a reštaurácie zdraželi o 3,5 %, rozličné tovary a služby o 3 %, zdravotníctvo o 2 %, alkoholické nápoje a tabak a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá zhodne o 1,7 %, rekreácia a kultúra o 1,5 % a odevy a obuv o 1,1 %. Ceny vzdelávania stúpli o 1 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,9 %. Bez zmeny zostali ceny pôšt a telekomunikácií.

Medzimesačne doprava zlacnela

Medzimesačne v máji oproti aprílu najviac zdraželi odevy a obuv o 0,4 %. Nasledoval nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu, ktoré zdraželi o 0,3 %. Zhodne o 0,2 % stúpli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií a rozličných tovarov a služieb a rovnako zhodne o 0,1 % ceny alkoholických nápojov a tabaku a zdravotníctva. Naopak klesli ceny dopravy o 0,4 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,2 %. Bez zmeny boli ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, pôšt a telekomunikácií, rekreácie a kultúry a vzdelávania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame