Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze peňaženka
Ilustračné foto. pixabay.com
16. mája 2018 9:35 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Harmonizovaná inflácia v apríli stúpla na 3 %

Spotrebiteľské ceny aj podľa harmonizovaného indexu Európskej únie rastú na Slovensku najrýchlejšie od konca roku 2012.,

Zrýchlenie rastu cien v apríli potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. Ceny totiž podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) v štvrtom mesiaci medziročne stúpli o 3 %, čo bolo najrýchlejšie tempo od konca roka 2012. Oproti marcu sa dynamika harmonizovanej inflácie zrýchlila o 0,5 percentuálneho bodu. Dvanásťmesačná priemerná inflácia tak dosiahla 1,9 %. Medzimesačne ceny podľa harmonizovaného indexu stúpli v apríli oproti marcu o 0,6 %, kým mesiac predtým rástli o 0,2 %.

Ceny ťahá doprava

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), na medziročnej báze najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 5,8 % a ceny dopravy o 5,3 %. Oproti vlaňajšiemu aprílu sa však zvýšili ceny takmer vo všetkých sledovaných odvetviach. Ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií vzrástli o 3,4 %, rozličných tovarov a služieb o 3 %, odevov a obuvi o 2,7 %, zdravotníctva o 2,1 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 1,7 %, alkoholických nápojov a tabaku o 1,6 %, rekreácie a kultúry o 1,4 %, vzdelávania o 1 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,4 %. Iba ceny pôšt a telekomunikácií medziročne stagnovali.

Medzimesačne klesli len ceny rekreácie a kultúry

V medzimesačnom porovnaní stúpli predovšetkým ceny dopravy o 3,1 %. V apríli oproti marcu však zdraželi aj odevy a obuv o 1,6 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,9 %, nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu o 0,5 %, rozličné tovary a služby o 0,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,3 %, zdravotníctvo o 0,2 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,1 %. Bez zmeny zostali ceny pôšt a telekomunikácií a vzdelávania. Klesli iba ceny rekreácie a kultúry o 0,2 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame