Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécko
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Emilio Morenatti
16. januára 2018 10:17 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Grécko schválilo reformy a uvoľnilo cestu pre ďalšiu pomoc

Atény odstránili poslednú prekážku na ceste k uvoľneniu asi 5,5 mld. eur z úverového programu od eurozóny.

Grécky parlament v pondelok večer schválil vládny návrh reformných zákonov, ktoré od krajiny požadujú medzinárodní veritelia výmenou za poskytnutie ďalšej finančnej pomoci. Zmeny, ktoré okrem iného sprísňujú podmienky pre organizovanie štrajkov, uľahčujú zabavovanie nehnuteľností, alebo obmedzujú prístup k rodinným prídavkom, zákonodarcovia odhlasovali pomerom hlasov 154 ku 141. Schválením v parlamente Atény odstránili poslednú prekážku na ceste k uvoľneniu asi 5,5 mld. eur z úverového programu od eurozóny.

Návrat na kapitálové trhy je dôležitým cieľom

Prístup na globálne finančné trhy Grécko stratilo v roku 2010 a odvtedy je závislé na medzinárodných úverových programoch. Výmenou za finančnú pomoc krajina zaviedla rozsiahle úsporné opatrenia a reformy vrátane rozpočtových škrtov, zvyšovania daní a znižovania dôchodkov.

Financovanie prostredníctvom zahraničných úverov sa formálne skončí v auguste. Krajina sa má následne vrátiť na kapitálové trhy, čo grécky premiér Alexis Tsipras v úvode roka označil za dôležitý cieľ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame