Grécko musí podľa Kažimíra akceptovať realitu

19. júna 2015 16:14
SITA
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Ján Slovák

Aj za politickými rokovaniami lídrov krajín eurozóny o Grécku musí byť podľa Petra Kažimíra postavená ekonomická realita.

Grécko z eurozóny neposielame, musí však akceptovať realitu a prestať politizovať. Vyhlásil to minister financií Peter Kažimír na piatkovej spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángelom Gurríom v rámci konferencie Globsec 2015. Podľa Kažimíra sa tak zrejme napĺňa scenár, ktorý načrtol grécky premiér Alexis Tsipras, že dohoda sa nedosiahne na technickej úrovni ministrov financií a zástupcov veriteľov, ale na najvyššej politickej úrovni na summite hláv štátov eurozóny.

Dôležité ekonomické pozadie

Kažimír však upozorňuje, že ani pri politických rokovaniach nemôže zostať bokom ekonomické pozadie celej situácie. K rokovaniam sa vyjadril aj šéf OECD Gurría, podľa ktorého je v hre veľmi veľa. Zároveň dodal, že stále verí v dosiahnutie dohody, pretože dopady by boli pre všetkých negatívne.

Boj s únikmi

Minister Kažimír s Ángelom Gurríom informovali aj o úspechoch pri spoločnom úsilí v boji proti daňovým únikom. Gurría ocenil predovšetkým angažovať Slovenska v tejto oblasti. Slovensko bude napríklad aj v prvej vlne krajín, ktorá sa zapojí do systému automatickej výmeny informácií. V rámci neho by sa mali jednotlivé štáty dozvedieť o účtoch svojich občanov v zahraničí a naopak by mali podobne svojich partneroch o účtoch ich občanov vo svojej krajine pravidelne informovať.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články