Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA/Ján Slovák
19. júna 2015 16:14 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Grécko musí podľa Kažimíra akceptovať realitu

Aj za politickými rokovaniami lídrov krajín eurozóny o Grécku musí byť podľa Petra Kažimíra postavená ekonomická realita.

Grécko z eurozóny neposielame, musí však akceptovať realitu a prestať politizovať. Vyhlásil to minister financií Peter Kažimír na piatkovej spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángelom Gurríom v rámci konferencie Globsec 2015. Podľa Kažimíra sa tak zrejme napĺňa scenár, ktorý načrtol grécky premiér Alexis Tsipras, že dohoda sa nedosiahne na technickej úrovni ministrov financií a zástupcov veriteľov, ale na najvyššej politickej úrovni na summite hláv štátov eurozóny.


Dôležité ekonomické pozadie
Kažimír však upozorňuje, že ani pri politických rokovaniach nemôže zostať bokom ekonomické pozadie celej situácie. K rokovaniam sa vyjadril aj šéf OECD Gurría, podľa ktorého je v hre veľmi veľa. Zároveň dodal, že stále verí v dosiahnutie dohody, pretože dopady by boli pre všetkých negatívne.

Boj s únikmi
Minister Kažimír s Ángelom Gurríom informovali aj o úspechoch pri spoločnom úsilí v boji proti daňovým únikom. Gurría ocenil predovšetkým angažovať Slovenska v tejto oblasti. Slovensko bude napríklad aj v prvej vlne krajín, ktorá sa zapojí do systému automatickej výmeny informácií. V rámci neho by sa mali jednotlivé štáty dozvedieť o účtoch svojich občanov v zahraničí a naopak by mali podobne svojich partneroch o účtoch ich občanov vo svojej krajine pravidelne informovať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame